Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Hedefi Açıkladı: Enflasyonda Kalıcı Olarak Tek Hane

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kocaeli'de Ford Otosan ek üretim tesisi açılış töreninde açıklamalarda bulundu. Detaylar geliyor...
Erdoğan Hedefi Açıkladı: Enflasyonda Kalıcı Olarak Tek Hane
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli’de otomobil fabrikası açılış töreninde konuştu. Erdoğan sözlerine, diğer tüm sektörler gibi otomotivde de bu topraklarda üretim ve ihracat yapan, katma değer ortaya çıkartan, istihdam oluşturan tüm yatırımcılar gibi Ford Otosan’a da her zaman sahip çıktıklarını söyleyerek başladı.

Bugüne kadar yerli ve yabancı sermaye ayrımı yapmadıklarını, Ford Otosan’ın başlattığı her yatırımı desteklediklerini vurguladı.

Erdoğan sözlerini ,”Otomotiv üretiminde dünya sıralamasında 15. sıradan 13. sıraya yükselmiş olmamız doğru istikamette ilerlediğimizi gösteriyor. Otomotiv ihracatımız 9 milyar doların üzerinde dış ticaret fazlası verdi. Elektrik ve hibrit araç üretiminde söz sahibi olmamızı sağlayacak yatırımlara önem veriyoruz.” ifadeleri ile sürdürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektrikli araçlara ilginin giderek arttığını, Togg’un yollara çıkmasıyla hızla gelişen bir elektrikli araç piyasasına sahip olma yolunda ilerlediklerini söyledi. Hedefin 2030 yılında Avrupa’nın batarya üretim üssü konumuna gelmek olduğunu vurguladı.

Erdoğan’dan Enflasyon Mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, güven tazeledikleri seçimlerin ardından hükümeti kurduklarını, enflasyonu kalıcı olarak tek haneli rakamlara indirmenin en önemli hedef olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Küresel ekonomi büyük krizlerle karşı karşıya kaldığını belirten Erdoğan, “Pandeminin etkilerinden kurtulmamışken Rusya-Ukrayna savaşı patlak verdi. Pek çok ülkede enflasyon son 60-70 yılın en yüksek seviyelerine çıktı. Biz de bunlardan etkileniyoruz.” açıklamasında bulundu.

Ekonomiye dair yol haritasını kısa süre önce paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan, “OVP’nin ardından 12. Kalkınma Programını kamuoyunun takdirine sunduk. Bu plan ve programları işbirliği içerisinde hayata geçireceğiz. Kalkınma planımızda yüzde 5 oranında istikrarlı bir büyüme hedefliyoruz. 2028 yılında 1,6 trilyon dolar kişi başı milli gelire ulaşmaktır.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, turizm gelirlerinde 100 milyar dolara ulaşmayı hedeflediklerini, böylece cari işlemler açığını sıfıra yakın seviyeye düşüreceklerini belirtti.

Bu süreçte doğrudan yatırımları çekmek için hukuki süreçleri kolaylaştıracaklarını, vergi kanunlarında adil bir sistem oluşturmaya yönelik düzenlemeler yapacaklarını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.