Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan: Gerektiğinde Aleyhimize Oyunları da Bozan Bir Ülkeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin sadece oyun kuran değil, gerektiğinde aleyhine olan oyunları da bozan bir ülke olduğuna vurgu yaptı. Detaylar...
Erdoğan: Gerektiğinde Aleyhimize Oyunları da Bozan Bir Ülkeyiz
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Üniversitesi Deniz Harp Okulu Komutanlığı Diploma ve Sancak Devir Teslim Töreni’nde açıklamalarda bulundu. Son dönemde savunma sanayisinde alanında atılan adımlara dikkat çekti.

Cumhurla cumhuriyeti buluşturan ve kaynaştıran bir yönetim olarak 2023 yılını hak ettiği şekilde idrak etmenin gayretinde olduklarını söylerken gelecek asırdaki yol haritasını şekillendirmenin önem arz ettiğini vurguladı.

Erdoğan’dan Kucaklaşma Çağrısı

“Cumhuriyetimizin 100’üncü yıldönümünü vesile kılmak suretiyle 85 milyon olarak büyük bir kucaklaşmayı gerçekleştirelim istiyoruz” diyen Erdoğan, “Her konuda aynı düşünmesek, aynı görüşleri paylaşmasak dahi, aynı yöne bakmayı başarabilmeliyiz” ifadesini kullandı.

Erdogan Msu Tweeti
Kaynak: Twitter / @RTErdogan

Türkiye’nin savaşlar ve gerilimlerle çevrili bir coğrafyada istikrar abidesi olarak yıldızını parlattığını, dünyanın en stratejik iki su yolu olan İstanbul ve Çanakkale boğazlarına sahip olduğunu belirtti.

Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren savaşla birlikte herkesin gözünün Karadeniz’e çevrildiğine, Akdeniz’in küresel ticarette oynadığı kritik rolün yanı sıra barındırdığı enerji kaynaklarıyla öne çıktığına dikkat çekti.

Açıklamasının devamında, kaosun ve belirsizliğin arttığı bir denklemde Türkiye’nin, askeri, diplomatik, ekonomik ve siyasi hamleleriyle kendinden söz ettirmeye devam ettiğini kaydetti.

“Hasımlarımızın Yüreklerine Korku Salıyoruz”

“Savunma sanayii alanında attığımız adımlar milletimize güven aşılarken hasımlarımızın yüreklerine korku salmıştır” derken Türk savunma sanayisinin bundan 20 yıl önce yüzde 20 itibarıyla yerliyken, bugün yüzde 80 yerli hale geldiği bilgisini verdi.

Silahlı silahsız insansız hava araçlarındaki üstünlüklerinin yanı sıra savaş gemisi teknolojisinde de kendi gemisini tasarlayan, geliştiren, inşa ve idame edebilen 10 ülkeden biri olduklarını ifade etti.

Nisan ayında hizmete alınan donanmanın amiral gemisi TCG Anadolu ile bu alanda yeni bir lige yükseldiklerini söylerken, “Bayraktar TB3 SİHA, KIZILELMA ve HÜRJET hafif taarruz uçağımızın iniş kalkış yapabileceği bir SİHA gemisine sahip olduk” ifadesini kullandı.

Erdogan Msu Tweet 2
Kaynak: Twitter / @RTErdogan

TCG Anadolu ile tabur büyüklüğünde bir kuvveti, ana üs desteği ihtiyacı olmadan Ege, Akdeniz ve Karadeniz’deki kriz bölgelerine kolayca intikal ettirebileceklerini belirtirken, “Sadece oyun kuran değil, gerektiğinde aleyhimize olan oyunları da bozan bir ülkeyiz” şeklinde konuştu.

KKTC Mesajı

Konuşmasında KKTC’de yaşanan Birleşmiş Milletler gerilimine de değinen Erdoğan, KKTC’de Kıbrıs Türklerinin Akdeniz’deki hukukunu sonuna kadar savunmaya kararlı olduklarının altını çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu