Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faiz Politikasından Dikkatli Bir Şekilde Dönüş Yapılmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüksek faizlerin yüksek enflasyona sebep olduğunu, bu nedenle Türkiye’nin bu politikadan dikkatli bir şekilde vazgeçmesi gerektiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faiz Politikasından Dikkatli Bir Şekilde Dönüş Yapılmalı
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yabancı basın mensuplarına düzenlediği toplantıda; S-400 meselesi, hafta sonu yapılacak İstanbul seçimleri, kur rejimi ve faiz politikası olmak üzere birçok önemli konuya değindi.

Yüksek faize karşı olduklarını söyleyen Erdoğan, bu konuda ABD Başkanı Donald Trump ile fikirlerinin örtüştüğünü ifade etti. Yüksek faiz politikasından dikkatli bir şekilde dönüş yapılması gerektiğini belirterek, kendisinin de Trump gibi düşük faizden yana olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yüksek enflasyonun en önemli sebebinin yüksek faiz olduğunu söyledi.

Yüksek Faizden DönülmeliBu nedenle yüksek faize karşı olduğunu ve bu politikadan Türkiye’nin dikkatli bir şekilde dönüş yapması gerektiğini ifade etti.

Enflasyonun önündeki en büyük engelin yüksek faiz olarak yorumlayan Sayın Cumhurbaşkanı; “Yüksek enflasyonun bana göre en önemli sebebi yüksek faizdir. Eğer aşağı çekilmezse enflasyon da kesinlikle aşağı düşmeyecektir. Benim tezim şudur, enflasyonla faiz doğru orantılıdır. Faizi aşağı çekerseniz enflasyon düşer. Yükseltirseniz enflasyon da yükselir.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

FED’in faiz indirimi sinyali vermesi konusuna değinerek, bizde %24 olan politika faiz oranının kabul edilemez olduğunu, fakat buna kesin bir çözüm bulacaklarını aktardı. Yüksek faizin yatırımcı tarafını da olumsuz etkilediğini, bu şartlarda yatırımcıların girişimci ruhunu Türkiye’de kullanamayacağını söyledi.

Trump ile birçok konuda rahatlıkla müzakere edebildiklerini ve ilişkilerinin iyi seviyede olduğunu aktardı.

Trump - ErdoğanTrump’ın da kendisini gibi düşük faizden yana olduğunu söyleyen Erdoğan, faizin bize zarar verdiğini yineledi. Trump ile konuşarak her türlü sorunu çözüme kavuşturduklarını, Cerablus el Bab-ı terör örgütlerinden tamamen temizlediklerini anlattı. Bu olayların olduğu sıralarda Rusya Devlet Başkanı Putin ile de iyi bir diyalog içerisinde olduklarını söyledi.

Kur rejimine de değinen Erdoğan; “Bu öyle zaman olur ki sabit kur rejimi isabetli olur ama öyle bir zaman olur ki dalgalı kur rejimi o ülkenin şartlarında isabetli olur. Ben bunu şuna benzetiyorum, dere yatağında akar. Bu yatağı zorlarsanız oradan da felaketlere sebep olursunuz. Hiç şartları zorlamadan bırakın o dalgalı kur rejimiyle süreç devam etsin.” dedi.

S-400 konusunda Rusya ile anlaşmanın bittiğini ve ABD’nin Türkiye’ye yaptırım yapacağına ihtimal vermediğini dile getirdi.

S-400 Teslimatın Temmuz ayında yapılacağını söyleyen Erdoğan, geçtiğimiz günlerde çıkan haberlere ilişkin ABD’nin bir yaptırım uygulamasını beklemediğini belirtti. NATO ülkesi olarak ABD’nin bu yaptırımlar konusunda çok daha dikkatli davranması gerektiğini, ancak bu konuyu yine de Trump’a soracağını bildirdi.

Etrafımızda bir sürü tehdit unsuru varken kendi savunma sistemimizi kurma konusunda bekleme gibi bir durumumuzun olmadığını, şu an Rusya ile uygun şartlar sağlandığı için S-400’lerin onlardan alındığını, ABD ile de şartların uygun olması halinde onlardan da alınabileceğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu