Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Faiz Oranlarının Daha da Düşeceğini Duyurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı bir açılış töreninde ekonomiye yönelik dikkat çekici açıklamalar kaydetti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Faiz Oranlarının Daha da Düşeceğini Duyurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih, Silivri, Topkapı ve Zeytinburnu sosyal güvenlik merkezleri toplu açılış törenindeydi. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) Topkapı Kampüsü’nde düzenlenen bu etkinlikte ekonomiye ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Son 17 yıl içinde emekli maaşlarına yaklaşık 4 kat kadar zam yapıldığına değinen Erdoğan, prim ödemesi ve yılı dikkate alınmaksızın hiçbir emekli maaşının 1000 TL altında tutulmadığını ifade etti. Hemen her vatandaşa genel sağlık sigortası hizmeti sağlandığını, vatandaşların birinci sınıf sağlık hizmetlerinden faydalandığını belirtti.

Bir dönem vatandaşlar tarafından kullanılan sağlık karneleri ya da yeşil kart gibi uygulamalarının tamamının geçmişte kaldığını söyledi. Tüm vatandaşların her hastaneden ve akabinde eczaneden eşit ölçülerde faydalanma hakkına sahip olduğunu belirtti.

Konuşmasında istihdama da değinen Erdoğan, kayıt dışı istihdamın %52 seviyesinden %36’ya indirildiğini açıkladı. Bununla birlikte aktif sigortalı sayısının mevcut seviyesi 12 milyondan 21 milyon 410 bine çıkarıldığını aktardı.

Kayıt Dışı İstihdam DüştüTürkiye vatandaşlarına yalnızca çalışma imkanı değil, aynı zamanda kaliteli yaşam standartları sunmayı hedeflediklerini açıklayan Erdoğan, istihdam politikası geliştirmenin önemine işaret etti.

2018 yılının Ağustos ayında etkilerini gösteren kur, enflasyon ve faiz saldırısıyla birlikte %14 seviyesine kadar yükselen işsizlik seviyesini anımsatan Erdoğan, bu oranın önceki dönemlerde %8,4 seviyelerine kadar gerilediğini söyledi.

Erdoğan, Eylül verilerinin açıklanmasıyla birlikte işsizlik oranının daha da düşeceğini öngördü.

Eylül Verilerinden Sonra İşsizlik AzalacakFaizlerin bir dönem %40 seviyesine kadar gittiğini ifade eden Erdoğan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Başkanlığına getirilen Murat Uysal ile birlikte faiz oranının %13,5 seviyelerine kadar indiğini bildirdi. İlerleyen zamanlarda bu oranın daha da düşeceğini belirten Cumhurbaşkanı, 2020 yılında enflasyon için tek haneli rakamlar tahmin etti.

Erdoğan, erken emeklilik hakkındaki düşüncelerini de paylaştı. Zamanı geldiğinde emekli olmak gerektiğini savundu. Vatandaşlara zarar verecek hiçbir şeyde kendisinin asla yer almak istemediğini özellikle vurguladı. Erken emeklilik için seçim kaybetsek dahi yokum, dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum