Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: EYT Ülke Ekonomisini Çökertmeye Yönelik Bir Adım

EYT’nin ülkemize zarardan başka bir katkısı olmayacağını söyleyen Erdoğan, son günlerde çıkan tartışmaların ülke ekonomisini çökertmeye yönelik bir adım olduğunu belirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: EYT Ülke Ekonomisini Çökertmeye Yönelik Bir Adım

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) her zaman gündemimizde yer alıyor fakat geçtiğimiz günlerde hem hükümet hem de muhalefet tarafından yeni açıklamalar geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuya ilişkin yaptığı son değerlendirmede, EYT’nin ülkemize bir şey kazandırmayacağını söyledi. Çok geçmeden mevzunun ülke ekonomisi çökertmeye yönelik bir adım olduğunun herkes tarafından anlaşılacağını dile getirdi.

Erdoğan: Seçimlerin kaybedilmesine sebep olsa bile milletin zararına bir vaadin içinde yer almayız.

Erdoğan EYT AçıklamasıCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaklaşımı üzerinden açıklama yapan Erdoğan, EYT’nin ülkenize bir kazanımı olmadığını tam tersine kaybettireceğini söyledi. Bu konunun son günlerde gündeme gelmesinin tek amacının bir manipülasyon olduğunu ve ülke ekonomisini çökertmeye yönelik bir adım olduğunu belirtti.

Çok geçmeden de bu durumun herkes tarafından anlaşılacağını aktardı. Şu anda İskandinav ülkelerinde 70 yaş üzerinde emekli olduğunu fakat bizde bu yaşın daha aşağılarda olduğuna dikkat çekti. Kemal Kılıçdaroğlu’nun EYT’yi savunmasına rağmen kendi döneminde emeklilik yaşını yükseltilmesini istediğini hatırlattı.

Şu anda Kılıçdaroğlu’nun tamamen siyasi davrandığını ancak kendilerinin seçimleri kaybetmelerine sebep olsa bile ülkenin ve milletin zararına olacak hiçbir girişimin içinde bulunmayacaklarını açıkladı. Halihazırda işsizlikle mücadele devam ederken insanları erken yaşta emekli edip yeniden iş arayışına sokmanın bir anlamı olmadığını anlattı.

Erdoğan bu durumun ülke ekonomisi için ciddi bir zarar anlamına geldiğini ifade ederek, “Bu insanları niye kapıya koyup, sonra iş arama yoluna sokalım. Çünkü ne olacak? Yine iş arayacak. Ondan sonra da maalesef bir başkasının istihdam hakkını kullanmış olacak. Bunlara niçin böyle bir yol aralayalım?” şeklinde konuştu.

Vatandaş emekli olduktan sonra da çalışıp, çift maaş almak istiyor.

Erken Emeklilikİnsanların erken yaşta emekli olmak istediğini fakat diğer taraftan yeni bir işe girerek çift maaş almak istediğini söyleyen Erdoğan, bununla birlikte kayıt dışı istihdamın arttığını dile getirdi. Ülkemizde emeklilik konusunda 2000 ve 2008 yıllarında düzenleme yapıldığını erken ve süper emeklilik gibi uygulamaların değiştirildiğini açıkladı.

Önceden daha az pirim ve daha yüksek aylık alındığını söz konusu tarihlerden sonra bu rakamlarda değişiklik olduğunu belirtti. Bir taraftan da işverenlerin kaçak işçi çalıştırmaya başladığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışanlara açıktan ödeme teklif ettiklerini söyledi.

Son günlerde kamuoyunda tartışmanın çıkma sebebinin sadece siyaset olduğunu fakat kendilerinin EYT’yi ülke için zararlı bulduğunu söyleyerek, İskandinav ülkelerinin bu sistemle battığını belirtti.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, EYT meselesinin çözüleceğini, İYİ Parti Lideri Meral Akşener ise Erdoğan’ın battı dediği ülkelerin kişi başı milli gelirlerini hatırlattı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da yaptıkları tüm çalışmalar neticesinde sürdürülebilir bir maliyet olmadığı sonucuna vardıklarını açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum