Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan Seçimlerin Tamamlanmasıyla Ekonomiye Odaklanılması Gerektiğini Yineledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı bir açılış töreninde yaptığı konuşmada, seçimlerin tamamlanmasıyla asıl gündemimize odaklanmamız gerektiğini söyledi. FT’nin Merkez Bankası hakkındaki haberini ise sert bir dille eleştirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Seçimlerin Tamamlanmasıyla Ekonomiye Odaklanılması Gerektiğini Yineledi
Yorum

Memur-Sen Genel Merkez Hizmet Binası açılış törenine katılan ve İşin Geleceği isimli konferansta konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerin tamamlanmasının ardından tüm tartışmaları geride bırakıp asıl gündemimize odaklanmamız gerektiğini söyledi.

Önümüzdeki 4,5 yıllık seçimsiz süreçte başta ekonomi ve güvenlik gibi konular üzerine yoğunlaşmamız gerektiğini ifade eden Erdoğan, konuşmasında Financial Times’in TCMB rezervlerine ilişkin haberine de tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, seçim tartışmalarını geride bırakıp asıl sorunumuz olan ekonomiye odaklanmamız gerektiğini vurguladı.

31 mart seçimlerinin tam bir demokrasi şöleni olduğunu ifade eden Sayın Cumhurbaşkanı, ABD’de %50 olan katılımın, bizde %85 seviyesinde olduğunu ve katılan tüm vatandaşlara şükranlarını sunduğunu dile getirdi. Bunun tarihi bir katılım olduğunu, son altı yıldır ülkemizin çok fazla provakasyona maruz kaldığını ve milli birliğin seçimlerde kendini gösterdiğini anlattı.

Seçim döneminin tamamlandığını, herkesin işine yöneldiğini, kimsenin hak arama mücadelesine girenleri hakaretle eleştirme yoluna gidemeyeceğini ekledi. Önümüzdeki kesintisiz 4,5 yıllık seçimsiz dönemde başta ekonomi ve güvenlik konularına odaklanarak, ülkemizi 2023 hedeflerine taşımamız gerektiğini ifade etti.

Erdoğan, son yıllarda Türkiye’deki tüm demokrasi hamlelerinde Memur-Sen’in kritik rol oynadığını söyledi.

Memur-Sen’in önümüzdeki dönemlerde de çalışmalarını güçlü bir şekilde sürdüreceğini dile getiren Erdoğan, sendika ağalarının siyasetçilere ayar verdiği günlerin geride kaldığını belirtti. Milli iradenin yanında yer alan Memur-Sen’in ülkemiz için bir kazanım olduğunu aktardı.

Seçimlerden sonra bazı belediyelerdeki gelişmelerden rahatsız olan ve bulundukları yerde mücadelelerini sürdüremeyenlerin Memur-Sen’den rahatsızlık duymaması gerektiğini sözlerine ekledi. Söz konusu kurumun seçimler sebebiyle ortaya çıkan tabloda bulundukları yerde dimdik ayakta duracaklarına inandığını ifade etti.

Memur-Sen’in sendikanı değiştir diyenlere karşı dimdik ayakta durması gerektiğini vurguladı.

Seçimlerden sonra yerel yönetimlerin değişmesiyle kimsenin kimseyi memurluktan alamayacağını, 657. madde gereğince koruma altına alındıklarını açıkladı. Kendilerinin de bunu yapmaya çalışanlara karşı sessiz kalmayacaklarını ekledi.

Türkiye’nin güçlenerek yoluna devam edeceğini dile getiren Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi konusuna da değindi. Yaşanan olayın milli birlik ve irade ruhuyla üstesinden gelindiğini hatırlattı.

Son olarak Financial Times gazetesini dün yayımladığı haber dolayısıyla eleştirdi.

Söz konusu basın organı dün yayımladığı bir haberde TCMB’nin net döviz rezervinin, 25 Mart’tan bu yana kısa vadeli borçlanma veya swap kullanımında olağan dışı bir artışla yükseldiğini iddia etti. Piyasada borçlanılan dolar miktarının bilançoya eklendiği fakat daha sonra yapılacak geri ödemeye ilişkin yükümlülüğün bilanço dışı kalem olarak yer aldığı belirtildi.

Bu habere sert bir dille tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Batı dünyasının bir kesimi medya organlarıyla ekonomimizi adeta çökmüş gibi gösterme çabasında, Türkiye dimdik ayaktadır. Financial Times böyle yazmış, sen ne yazarsan yaz, alışacaklar, Türkiye’nin gücünü de kabullenecekler. Küresel adaletsizlikler konusunda sesimizi yükselttikçe saldırıların da dozu artıyor” şeklinde konuştu. 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’yi tanımadıklarını ve asılsız iddiaların gündeme getirildiğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu