Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan Duyurdu: Afetzede Balıkçılara Destek Ödemeleri Müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremden etkilenen balıkçılara gemi başına 3 bin 500 lira ila 60 bin lira destek ödemesi yapılacağını duyurdu. Detaylar haberde;
Erdoğan Duyurdu: Afetzede Balıkçılara Destek Ödemeleri Müjdesi
Son Güncelleme: 
Yorum

Su Ürünleri Av Sezonu 2023-24 açılış programına katılım gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan burada yaptığı konuşmada balıkçılık sektörüne dair son verileri paylaştı. Afet bölgesindeki balıkçılara yarın yapılacak destek ödemelerinin müjdesini verdi.

“4,5 aylık hasret bugün sona eriyor. Balıkçılık sektörüne sağladığımız destekleri en iyi sizler biliyorsunuz” diyen Erdoğan, maliyetleri düşürmek için bugüne kadar 15,6 milyar lira ÖTV’siz yakıt desteğinde bulunduklarını, anlaşmalı kurumlar aracılığıyla su ürünleri hizmeti sunan vatandaşlara krediler verdiklerini ifade etti.

12 metreden küçük gemisi olan 14 binden fazla kıyı balıkçısına sahip çıktıkları ve bugüne kadar bu kesime 313 milyon lira tutarında ödeme yapıldığı bilgisini verdi.

Erdoğan, Depremzede Balıkçılara Destekleri Açıkladı

Açıklamasının devamında, deprem bölgesinde gelir kaybı yaşayan, balıkçılık yapan vatandaşlara destek verdiklerini ve yarın itibarıyla gemi başına 3 bin 500 lira ila 60 bin lira tutarında miktarın bu vatandaşların hesaplarına yatırılacağını kaydetti.

Erdogan 2023 24 Su Urunleri Sezonu Acilisi
Kaynak: TCCB

Afet bölgesi illerinde su ürünleri yetiştiricilerinin zayi olan balık yumurtaları için iki ay içerisinde destekleme ödemelerinin gerçekleştirileceği bilgisini de verdi.

“Deniz ve Su Ürünleri İhracatında Hedef Rekorlar Kırmak”

Deniz ve su ürünlerinde her yıl hedef büyüterek yola devam etikleri mesajını verirken 1 milyar ihracat hedefine dört yıl önce ulaştıklarını ve bu yıl hedefin rekor kırmak olduğunu dile getirdi.

“Türk somonu ile levrek ve çipurayı dünyada marka haline getirdik” diyen Erdoğan, geçen yıl 312 milyon dolar olan Türk somonu ihracatını bu yıl 400 milyon dolara ulaştırma gayretinde olduklarını ifade etti.

Sözlerinin devamında, 2022 yılında Marmara Denizi’nde görülen müsilajı hatırlatırken bu durumun tekrar etmemesi adına denizlere sahip çıkmanın öneminin altını çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu