Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Doların 7 Lira Olması Ekonomik Suikast Girişimidir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin Genişletişmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Dövizin 7 liraya yükselmesini ekonomik bir suikast olarak tanımladı. İşte konuşmanın detayları;
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Doların 7 Lira Olması Ekonomik Suikast Girişimidir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda döviz saldırısına vurgu yaparken, TCMB konusundaki görüşlerini yineledi. TCMB’nin faiz artırımının oldukça yüksek oranda gerçekleştiğini dile getirdi ve “TCMB’nin bağımsızlığının neticesini göreceğiz,” dedi. Enflasyon, büyüme ve cari açık yorumlarını da yineleyen Erdoğan, “ekonomik suikast girişimi” yorumu ile dikkat çekti.

Döviz kurunun yatay bir seyre geçmesini beklerken, tam tersinin görüldüğünü belirten Erdoğan, durumun mantıkla açıklanamayacağını söyledi.

Dövizin Yükselişi Anlamsız

ABD’nin açıklamaları ile alçak bir döviz saldırısına maruz kalındığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,”Dövizdeki artış mantıkla açıklanamayacak şekilde yükseldi. Yılbaşında 3,8 olan, Nisan başında yaklaşık 4 olan, Haziran’da 4,6’yı bulan kuru buraya kadar anlayabildik,” ifadelerini kullandı. İlk başta seçim döneminin bir etkisi olduğunun düşünüldüğünü belirten Erdoğan, daha sonra yaşananları değerlendiremediklerini söyledi.

Erdoğan, “Temmuz’da aynı seyri gösteren dövizin, Ağustos’taki yükselişi bir döviz suikasti girişimidir,” ifadeleriyle dikkat çekti.

Döviz Suikastı Girişimi

ABD yönetiminin egemenlik haklarımıza saygısızlık ettiğini ve bu tutumların karşılık verilmediği için olduğunu söyledi. Sözlerin, “Türkiye bir kabile devleti değildir, hukuk devletidir,” şeklinde devam etti.

Bu sözlerin ardından TCMB’nin attığı adımlar hakkında yorumlar yaptı ve “bağımsızlığının neticesini göreceğiz,” dedi. Enflasyonun hiçbir zaman TCMB’nin açıkladığı gibi olmadığını belirtirken, “3. çeyrekte revize ediyor. Madem biliyorsun neden revize ediyorsun? Faizi biliyorsun da, enflasyonu neden bilemiyorsun?” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, faiz artırımının oldukça yüksek olduğunu dile getirdi ve “şahsen sabır safhamdır,” dedi.

Faiz Artırımı Çok Yüksek

Merkez Bankası’nın faizleri oldukça yüksek tutması konusunda sabrının taşmak üzere olduğunu belirten Erdoğan, “biz sömürü manivelalarına eyvallah edemeyiz. Sadece kur manivelaları ile ülke terbiye edilemez. Ben yatırımcıma bakarım. Bir ülkenin kalkınması üretim, üretim, üretimdir,” ifadesini kullandı. Bu noktada finans kuruluşlarının çarkı döndürmesi gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, finans kuruluşlarının ayakta kalması da reel ekonomi ve reel yatırımcıya bağlı olduğunu belirtti.

Paranıza güvenin, yastık altı tasarrufları ekonomiye kazandırın ifadelerini de tekrar eden Erdoğan, üretim ve yatırımdan vazgeçilmemesi gerektiğini söyledi.

Yastık Altı Tasarrufları Ekonomiye Kazandırın

“Vatandaşlarımıza sesleniyorum, paramızı güvenin. Yastık altı diye tabir edilen tasarrufların ekonomiye kazandırılmasını bekliyoruz,” ifadelerini yeniden hatırlattı. Stokçuluk yapanlar çıktığını söyleyen Erdoğan, ani baskınlar yapılacağını ve stokçulara hesap sorulacağını söyledi. Esnafın stokçular nedeniyle iş yapamadıklarını dile getiren Erdoğan, “haksız kazanç elde etmek isteyen simsarlara meydanı bırakmayacağız,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum