Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Berat Albayrak’tan Yatırımcılara Güven Mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ABD'de 9. Türkiye Yatırım Konferansı'nda yatırımcılara güven mesajı verdiler. İşte mesajların detayları;
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Berat Albayrak’tan Yatırımcılara Güven Mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurul Görüşmeleri için bulunduğu New York’ta Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) tarafından düzenlenen 9. Türkiye Yatırım Konferansı’nda yatırımcılara hitap etti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise attığı tweet ile YEP’in tüm küresel yatırımcılara güven vereceğini dile getirdi. Konferansın oldukça verimli geçtiğini de ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, birçok badirenin atlatıldığını ve bu çalkantılı dönemin de üstesinden gelineceğini söyledi.

Erdoğan Mevcut Dönem Yorumu

Amerikan iş dünyasının farklı sektörlerini temsilen toplantıya iştirak eden yatırımcıları selamlayarak konuşmasına başladı. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile birlikte düzenlediği bu toplantının, Türkiye ile Amerika arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlanmasını temenni ettiğini söyledi. Erdoğan, “İran, Suriye, Kuzey Kore, Ortadoğu gibi siyasi krizlerin, ticaret savaşlarının, Brexit müzakerelerindeki aksaklıklar tarzı pek çok gelişmenin aynı anda yaşandığı kritik bir dönemden geçiyoruz,” dedi.

Cumhurbaşkanı, küresel düzenin parametrelerinin sarsılmasına neden olan sürecin, beynelmilel ilişkileri ve iş dünyanı yakından ilgilendirdiğini ifade etti.

İş Dünyası Ortamdan Kötü Etkileniyor

Firmaların gerek mevcut ticari faaliyetlerinde gerek yatırımlarında gerekse gelecek tahminlerinde ciddi belirsizlik yaşadığını söyledi. Böyle bir dönemde gerçekleştirilen toplantının Türkiye ekonomisi hakkında doğru resmin çizilmesine vesile olduğunu belirtti.

Erdoğan, “son birkaç yıldır FETÖ, Suriye, terörle mücadele, Kudüs, yaptırımlar ve ekonomi alanında mevcut yönetim ile yaşadığımız fikir ayrılıklarının Türk – Amerikan ilişkilerini test ettiği bir gerçektir. Kimi husularda belli bir anlayış birliğine varsak da bilhassa FETÖ ve PYD – YPG terör örgütleriyle ilişkiler bağlamında, ilişkilerimizde kapatmamız gereken ciddi bir mesafe bulunuyor,” ifadelerini kullandı.

ABD’nin en önemli ticaret ve yatırım ortaklarımızdan olduğuna dikkat çeken Erdoğan, 1700’den fazla ABD’li firmanın Türkiye’de faaliyet gösterdiğini söyledi.

ABD Önemli Ticaret Ortağı

Geçmiş 10 yılda Türkiye’de faaliyet gösteren ABD’li firmaların ülkemizde 11,3 milyar dolar civarında doğrudan yatırım gerçekleştirdiğini belirtti. Bugün itibariyle Türk firmaların ABD’deki yatırımlarının 4,6 milyar doları geçtiğini ifade etti. ABD Ticaret Odası üyelerinin ülkemizdeki güncel yatırımdeğerinin ise 50 milyar doları aştığına dikkat çekti.

2017 sonu itibariyle iki ülke arasındaki ticaret hacminin 20 milyar doların üzerine çıktığını da sözlerine ekledi. ABD’nin ihracatımızda beşinci ve ithalatta dördüncü sırada yer aldığını ifade etti. Ticaret dengesinin ise ABD lehine, Türkiye aleyhine olduğunu belirtti. Buna rağmen ABD yönetiminin Türk menşeli bazı ürünlere karşı korumacı adım attığını ve ek gümrük vergileri getirdiğini söyledi.

Trump yönetiminin siyasi hedeflerine ticari konuları araç edinerek ulaşmak istemesinin, ekonomik işbirliğinin ilerlemesindeki engel olduğunu ifade etti.

Trump Yönetimi Yorumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ülkemiz için iki kat artırılan demir – çelik vergileri, yaptırımlar, soruşturmalar ve tabii ki kur hareketleri, mevcut yönetimin ülkemizi hedef alan adımlarından bazılarıdır. Tüm bunlara rağmen Amerika ile olan siyasi ve ticari ilişkilerimizin geleceğine umutla bakıyoruz,” sözleriyle de dikkat çekti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise Twitter üzerinden paylaştığı gönderi ile toplantının verimli ve yoğun geçtiğini belirtti. Türkiye’nin Yeni Ekonomi Programı ile tüm küresel yatırımcıların güvenini artıracağını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum