Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan: Asgari Ücret Tartışmasının Vakti Aralık Ayıdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistan ziyaretinde ele alınan Rusya-Ukrayna meselesi ile asgari ücret konusuna yönelik açıklama yaptı.
Erdoğan: Asgari Ücret Tartışmasının Vakti Aralık Ayıdır
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan seyahati dönüşünde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Öncelikle görüşmede ele alınan Rusya ile Ukrayna meselesine dair değerlendirme yaptı.

Türkiye’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlara katılmayacağını ve bunun nedenlerini daha önce defalarca kez dile getirdiklerini, ancak askeri faaliyetlere tepkimizi gösterdiğimizi söyledi.

Bir yandan da diyalogların sürmesini sağladıklarını ifade etti. “Bu diyalog, sadece Ukrayna bağlamında değil bizi yakından ilgilendiren Suriye, Libya, Güney Kafkasya gibi pek çok coğrafya bakımından önemlidir, gereklidir.” ifadesini kullandı.

Abramoviç’in, Rus heyetinin bir üyesi olarak müzakerelere katıldığını, masaya imin geldiğinden öte kim adına geldiğine bakılması gerektiğini söyledi. Putin’in Abromoviç’i  kendi heyeti içine koymuşsa, ona inandığının ve güvendiğinin göstergesi olduğunu belirtti.

Çalışmalara katılan tüm heyet üyelerine başarılar dilediğini ve gayretlerin neticesini en kısa zamanda görmeyi umut ettiklerini ifade eti. Türkiye’nin şu ana kadar yaptırımlar noktasında herhangi bir tutum değişikliğine gitmediğini, Rusya tarafından da Türkiye’ye karşı herhangi bir uygulama yapılmadığını belirtti.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un Türkiye’yi Ziyareti Hakkında

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un Türkiye’yi Ziyareti HakkındaBu ayın başlarında İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog Türkiye’ye bir ziyarette bulunmuştu. Bu görüşmeye ilişkin konuşan Erdoğan, ağırlıklı olarak enerji meselesinin ele alındığını söyledi. Enerji konusunda da geçmişte İsrail ile Türkiye arasında daha önce bazı münasebetler olduğunu belirten Erdoğan,

“İş adeta bitme noktasına gelmişti ki olay bir anda terse döndü. Çünkü İsrail’in enerji ihracı noktasında düşündüğü yol, maliyeti itibariyle uygun olmayan bir yol. Yani kalkıp İsrail’den Yunanistan’a denizin altından borular döşensin, buradan oraya gitsin, oradan Avrupa’ya dağılsın; bu tabi olacak bir iş değil.” dedi.

Bu doğrultuda en uygun yolun doğal gazın Türkiye üzerinden çıkışı olarak görüldüğünü ve Herzog’un da bu konuda hazır olduğunu açıkladı. İsrail bakanlarının bu konudaki çalışmalarını başlatmış olabileceğin, Ramazan ayı sonrasında sürecin hızlandırılacağını söyledi.

Erdoğan’dan Yeni Asgari Ücret Açıklaması

Erdoğan'dan Yeni Asgari Ücret AçıklamasıAsgari ücret hakkında da değerlendirme yapan Erdoğan, şu an için vatandaşı aldatacak şekilde yapılacak ya da yapılamayacak bir şey söylemenin doğru olmadığını belirtti. Asgari ücreti tespit komisyonunun her yıl toplandığını ve bunun vaktinin Aralık ayı olduğunu söyledi.

Açıklamasına “Vakti geldiğinde de asgari ücretle sorumlu olan sendikalar ve Çalışma Bakanlığım otururlar konuşurlar, adımı atarız. Durum bu. Fevkalade bir durum olup olmadığı noktası orada yine tartışılır. Yani eğer asgari ücret vatandaşımı hakikaten enflasyona ezdiriyorsa, o görüşmelerde belirleme de ona göre yapılır. Olağanüstü bir gelişme olduğu zaman biz bunlara da kapalı değiliz.” sözleriyle devam etti.

Bu yıl asgari ücrette benzeri görülmemiş bir zam yapıldığını ve bundan sonra da vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi.

Türkiye’nin şu anda gıda güvenliği açısından hiçbir sıkıntısı olmadığını, vatandaşların yalan haberlere itibar etmemesi gerektiğini söyledi.

“Bu konuyla ilgili buğdayda biraz sıkıntımız vardı. Nitekim bu sıkıntı da büyük ölçüde aşılmış vaziyette. Yani bizim şu anda silolarımızda bir sıkıntı yok. Ama biz daha da takviye alalım diyoruz. Bunun dışında şu anda ne yazık ki kırmızı eti fırsata dönüştürmek isteyen bazı fırsatçılar var. “ şeklinde konuşan Erdoğan, vatandaşa ucuz et yedirme konusunda kararlı olduklarını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu