Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan: Açlıktan Ölen Biri Varsa Bunun Vebali Hepimizedir

İSEDAK 38. toplantısının açılış programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu.
Erdoğan: Açlıktan Ölen Biri Varsa Bunun Vebali Hepimizedir
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 38. Toplantısı Açılış Programı’nın açılışında konuştu. İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan konuşmada, “Toplantımızın İslam alemi ve tüm insanlık için rabbimden hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye Cumhurbaşkanı ve İSEDAK Başkanı olarak, gösterdiğiniz samimi çabalar için teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

Son bir yılda İslam düşmanlığı saldırılarında hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müslüman olmak şahsından ve ailesinden başlayarak tüm toplumdan, insanlıktan mesul hissetmek demektir. Dünyanın neresinde bir zulüm varsa, açlıktan ölen biri varsa bunun vebali hepimizin üstünedir, hepimizin sorumluluğundadır.” dedi.

İslam ümmeti olarak her türlü anlaşmazlığın ve fikir ayrılığının üstesinden gelecek güce ve dirayete sahip olduklarını dile getirdi.

İslam dünyasında, diller, kültürler ve yaşanılan topraklar farklı ola bile büyük bir ailenin fertleri olduğumuza dikkat çekti.

“Teşkilatımız içerisinde istişari mekanizmalara, halklarımızı daha da yakınlaştıran kültürlere büyük önem veriyoruz.“ diyen Erdoğan, salgın döneminde asgari sağlık hizmetlerine ulaşamayan insanların hayatlarını kaybettiğini söyledi.

Bu dönemde sosyal yardımlaşmanın ve paylaşmanın önemini tecrübe ettiklerini, Türkiye’den talep edilen tıbbi malzemelerin 160 ülkeye gönderildiğini açıkladı.

Rusya-Ukrayna Savaşının Sonlanması için Çalıştık

Rusya-Ukrayna savaşının başından beri sonlanması için yoğun çalışma yürüttüklerini, Karadeniz üzerinden tahıl koridoru ve esir takasını hayata geçirerek diplomatik çözümün mümkün olduğunu gösterdiklerini söyledi.

Tahıl koridoru anlaşmasına değinen Erdoğan, 11 milyon ton tahılın Karadeniz üzerinden sevkinin gerçekleştiğini dile getirdi.

Hayat Pahalılığından Hepimiz Etkileniyoruz

Küresel krizin yeni boyutlar kazanarak devam ettiğini, dünyada faizlerin artırılarak enflasyonu kontrol altına alma çabalarının da sonuç vermediğini söyledi.

“Hayat pahalılığından hepimiz etkileniyoruz.” diyen Erdoğan, tedarik zincirlerindeki kırılmalara da kalıcı çözüm bulunamadığının altını çizdi.

Konuşmasında terör saldırılarına da değinerek, “3,5 milyonu aşkın Suriyeliye ev sahipliği yaparak kardeşlik vasfımızı yerine getiriyoruz. Ülkemizle birlikte Suriye ve Irak’ın da toprak bütünlüğünü korumakta, terörün kökünü kazımakta kararlıyız.” şeklinde konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu