Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan Açıkladı: Doğal Gaz Faturasında Zora Sokmayız

Doğal gaz arzına dair açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, fiyatlarda düzenlemeye açıklık getirdi. İşte detaylar;
Erdoğan Açıkladı: Doğal Gaz Faturasında Zora Sokmayız
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile bir araya geldi. Görüşmeden iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması başta olmak üzere 8 konu üzerinde anlaşma imzalandı. Erdoğan Ukrayna ziyareti dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Birçok konuya değinen Erdoğan, son günlerde fiyat artışı ve arz sıkıntısıyla gündemde olan doğal gaz meselesine dair de açıklamada bulundu. Söylentilerin tam aksine doğal gazın sıfırı tüketmesi gibi bir durumun kesinlikle söz konusu olmadığını belirtti.

Sadece son dönemde İran’da yaşanan bir arıza nedeniyle sıkıntı yaşandığını aktardı. Türkiye’nin kendi gemileriyle Karadeniz ve Akdeniz’de gaz arama çalışmalarının sürdüğünü, bunun zamanla maliyetleri de düşüreceğini söyledi.

Bunlarla birlikte Silivri ve Tuz Gölü’nde doğal gaz depolama alanlarımız olduğunu belirtti. Azerbaycan’dan da gazın gelmeye devam ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı, “Yine aynı şekilde Rusya’dan doğal gazımız geliyor. Durum böyleyken kalkıp da vatandaşı, milleti bu konuda heyecanlandırmanın bir anlamı yok.” şeklinde bir söylemde bulundu.

Yaşanan geçici sıkıntı nedeniyle sadece sanayiciye daha az doğal gaz verilerek tasarrufa gidildiği bilgisini paylaştı. BOTAŞ yetkililerinin ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı’nın İran’a gitmesiyle, kısa süre içinde yeniden normal akışına geçtiğini belirtti.

Irak’ın Türkiye için doğal gaz arz kaynağı olabileceğini, fakat şu anda herhangi bir sıkıntı olmadığını sözlerine ekledi. İsrail ile daha önce doğal gaz konusunda yolun açıldığını ve gerekli görüşmelerin yapılmasının ardından İsrail gazının da ülkemizde kullanılabileceğini aktardı.

Hafta başında yapılan Kabine Toplantısı’nda elektrik faturalarında bir düzenleme kararı alınmıştı. Buna göre en düşük tarifede günlük 5 kilovat olarak hesaplanan elektrik tüketim tutarı 7 kilovata yükseltildi. Gazeteciler benzer düzenlemenin doğal gazda da yapılıp yapılmayacağını sordu.

Erdoğan ise şu an Avrupa’da en ucuz gazın bizde olduğunu, bu noktada Avrupa ile mukayese edilmeyecek derecede bir sübvanse yaptıklarını söyledi. Bundan sonraki süreçte de vatandaşı zor sokacak bir fiyat tarifesi uygulanmayacağını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu