Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan: AB ve Batı Ukrayna’ya Bol Bol Nasihat Çekiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazı sonrasında Rusya-Ukrayna ile ilgili soruları yanıtladı. AB ve batının sadece nasihat verdiğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Erdoğan: AB ve Batı Ukrayna’ya Bol Bol Nasihat Çekiyor
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşının ikinci gününde Ukrayna’da bulunan Türk vatandaşlarla ilgili nasıl bir yol izleneceği yönünde soruyu Dışişleri Bakanlığı’nın gerekli açıklamayı yaptığını söyleyerek yanıtladı. Büyükelçilik ve başkonsolosluğunun her türlü adımı atmaya hazır olduklarını belirtti.

Hava taşımacılığının şu anda güvenli olmadığını, dolayısıyla karadan, güvenli bölgelerden taşıma işlemlerinin büyükelçilik ve başkonsoloslukların yardımlarıyla yaptıklarını dile getirdi.

Dışişleri Bakanlığı Ukrayna’da yaşayan Türk vatandaşları için yaptığı son açıklamada mevcut aşamada güvenli bir yerde kalınmasını ve tahliye operasyonunda irtibata geçmek üzere gerekli bilgilerin ilgili yerlere iletilmesini istemişti.

Erdoğan: AB ve Batıcı Zihniyetlerin Hepsi Ukrayna’ya Bol Bol Nasihat Çekiyor

Avrupa Birliği’nin tutumunu nasıl değerlendirdiği yönünde soruya Erdoğan, şöyle yanıt verdi: “Şu anda AB ve Batıcı bütün zihniyetler maalesef ciddi, kararlı bir duruş sergilemediler. Hepsi Ukrayna’ya bol bol nasihat çekiyorlar. Tabi bu nasihatle bir yere varmak mümkün değil.” dedi.

Bugünkü NATO Zirvesi’nde ne gibi adım atılıyor ya atılacak bunun konuşulacağını ifade etti. “Bol bol nasihat çekmek, bol bol kınamak, böyle bir adeta Karagöz Hacivat cümbüşüne bu işi döndürmemek gerekir” dedi.

Batının bugüne kadarki gibi nasihat çekmeye devam ettiğini söyleyen Erdoğan; bugünkü NATO Zirvesi’nin daha kararlı bir duruş ortaya sermesini temenni etti. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin dediği gibi NATO üyelerinin Ukrayna’ya sadece nasihat verdiğini, destek vermediğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce Rusya’nın askeri harekatının kabul edilemez olduğunu belirtmişti. Uluslararası hukuka aykırı gördükleri adımın, barış ve istikrara vurulmuş ağır bir darbe olduğunu ifade etti. Her iki ülkenin de Türkiye için dost olduğunu, bu nedenle karşı karşıya gelmiş olunmasından dolayı üzüntü duyduğunu söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu