Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan: 1 Yıl İçinde 650 Bin Konut Yapacağız

Deprem bölgesinde temel atma töreninde konuşan Erdoğan, bir yıl içinde 650 bin konut yapacaklarını duyurdu. İşte detaylar;
Erdoğan: 1 Yıl İçinde 650 Bin Konut Yapacağız
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş’ta Temel Atma Töreni’nde önemli açıklamalarda bulundu. 6 Şubat depremlerinde en ağır can ve mal kaybı yaşayan illerin arasında bulunduklarını, 2 büyük depremin yanında 20 bin artçı sarsıntılar bile felaketin büyüklüğünü göstermeye yeterli olduğunu söyledi.

Erdoğan, yıkılan her binayı yeniden yaparak şehirleri inşa ve ihya ederek adım adım Türkiye Yüzyılı’na yürüdüklerini, deprem felaketi karşısında da aynısını yapacaklarını belirtti. Onlara layık olmak için daha çok çalışacaklarını, daha iyi mücadele edeceklerini aktardı.

Dünyanın krizden krize sürüklendiği dönemde ancak bu şekilde ayakta kalabileceklerini vurguladı. Depremin 45’inci gününde arama kurtarma faaliyetlerini tamamladıklarını, hasar tespitte sona geldiklerini hatırlattı.

Deprem bölgesinde 532 bin çadır, 32 bin konteyner olduğunu, Mayıs ayında 100 bin konteynere ulaşacaklarını dile getirdi. Bölgede 2,5 milyon insana hizmet verdiklerini paylaştı.

“Her Türlü Adımı Atıyoruz”

Esnaf ve sanatkarlar için binlerce dükkandan oluşan konteyner çarşılar tertip ettiklerini, Afşin’e yeni Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurduklarını açıkladı.

Aynı şekilde çiftçi ve üreticilerin zararları için mazot, gübre, yem ve su ürünleri desteği için her türlü adımı attıklarını kaydetti. Depremin merkezi Kahramanmaraş’ta yıkık, acil yıkılacak bina sayısının 56 binin üzerinde olduğunu bildirdi.

Kahramanmaraş’ta 7353 konut ile 620 köy evinin temellerini bugün attıklarını, diğer illerle birlikte 18 bini bulduğun belirtti. Zemin +3 ya da 4 katı geçmeyecek şekilde yaptıklarını söyledi.

Erdoğan, depremzedeleri yeni yuvalarına kavuşturacaklarını, bir yıl içinde bu kalıcı konutları bitirerek hak sahibi vatandaşlara teslim edeceklerini duyurdu. 1-2-3 ay erteleme olabileceğini aktararak hak sahiplerine konutları teslim etmenin gayreti içinde olacaklarını ifade etti.

Mevcut planlamaya göre bir yıl içinde 319 bin konut ve köy evi, toplamda 650 bin konut yapacaklarını duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu