Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdemir Üçüncü Çeyrek Finansal Durumu: Net Kar Marjında Düşüş

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. üçüncü çeyrek finansal raporunu açıkladı. Rapor, KAP üzerinden yayımlandı. Detaylar haberde;
Erdemir Üçüncü Çeyrek Finansal Durumu: Net Kar Marjında Düşüş
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (Erdemir) 2022 yılının üçüncü çeyreğine dair finansal durum tablosunu yayımladı. Şirket, yılın üçüncü çeyreğinde 109 milyon dolar net dönem kârı elde ettiğini bildirdi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) paylaşılan finansal durum tablosuna göre üçüncü çeyrek kârı ile birlikte yılın ilk 9 ayındaki net kâr 936 milyon dolara çıkmış oldu. Diğer yandan şirketin, net kâr marjı yüzde 14,8’e geriledi.

2022 yılının üçüncü çeyreğinde 109 milyon dolar net dönem kârı elde eden Erdemir, geçen yılın aynı zaman diliminde 598 milyon dolar kâr açıklamıştı. Bu veriler göz önüne alındığında şirketin 2022 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 19,2 olarak çıkan net kâr marjı, açıklanan bu çeyrekte yüzde 5,3 seviyesine gerilemiş oldu.

Satış Gelirlerinde Gerileme Yaşandı

Şirketin satış gelirlerinde ve miktarlarında gerileme yaşandığı gözlemlendi.

Yılın üçüncü çeyreğinde toplam olarak 2 milyar 40 milyon dolar tutarında net satış geliri elde edildi. Bunun 1 milyar 666 milyon dolarını yurt içi, 374 milyon dolarlık tutarını ise yurt dışı satış gelirleri oluşturdu.

GCM Yatırım Banner

Hem çeyreksel hem de geçen yılın aynı dönemi baz alındığında şirketin net satış gelirlerinde gerileme yaşandı. Miktarsal bazda bakıldığında ise üçüncü çeyrekte 1,88 milyon ton satış gerçekleştiren şirketin satışlarının dağılımı şöyle gerçekleşti: 1,3 milyon ton sıcak mamul, 164 bin ton uzun mamul ve 422 bin ton soğuk mamul. Bu tabloya göre satış miktarlarında da yıllık ve çeyreksel yönde daralma gerçekleşti.

Bu dönemdeki satışlarla birlikte şirket, Ocak-Eylül döneminde yani dokuz aylık dönemde toplam 5,8 milyon tonluk satış gerçekleştirmiş oldu.

İhracat tarafına bakıldığında şirketin toplam satış içerisindeki payı yüzde 16,6 seviyesinde gerçekleşti.

Bu dönem boyunca 312 bin ton ihracatta bulunan firmanın, dokuz aylık toplam ihracat rakamı ise 875 bin ton oldu. Erdemir, 2021 yılının ilk 9 ayında 1 milyon 90 bin ton ihracat yapmayı başarmıştı.

Üretim Rakamında da Düşüş Var

Üretim rakamlarına bakıldığında Erdemir’in 2022 yılının üçüncü çeyreğinde 1 milyon 843 bin ton üretim gerçekleştirdiği görüldü. Ocak-Eylül dönemindeki üretimi böylelikle 6 milyon 110 bin tona ulaştı. Ancak söz konusu bu üretim rakamları hem 9 aylık süreçlerde hem de çeyreksel bazda bir gerileme olduğunu ortaya koydu.

Ham çelik kapasite kullanım oranı ise geçen yıl yüzde 94 seviyesindeyken, 2022 yılının ilk 9 ayı baz alındığında yüzde 84’e geriledi.

Erdemir’in ton başına FAVÖK rakamı 2022 ikinci çeyreğinde 329 dolar, 2021 yılının aynı döneminde ise 413 dolar seviyesinde çıkmıştı. Bu yılın üçüncü çeyreğindeki ton başına FAVÖK rakamı 124 dolar seviyesine geriledi.

Şirketin yatırım harcamaları bu yılın Ocak-Eylül döneminde 380 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yatırım harcamalarının FAVÖK’e oranı ise yüzde 23 seviyesinde oldu.

Erdemir 2021 yılının tamamında 434 milyon dolarlık yatırım harcamasında bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın