Yatırım yapmaya başla!

Epic Games Tencent Vasıtasıyla Çin’e Veri Sızdırdıklarını Reddetti

Oyun devi Epic Games’in CEO’su Tim Sweeney, Çin ile veri paylaşımı yaptıklarına dair gündemde yer alan haberleri yalanladı.
Epic Games Tencent Vasıtasıyla Çin’e Veri Sızdırdıklarını Reddetti

Dünyanın önde gelen oyun geliştiricilerinden olan Epic Games, yaptığı yatırımlar ve son yıllarda gerçekleştirdiği büyüme verileri ile dikkatleri üzerine topluyor. Şirket son olarak çevrimiçi oyun mağazası Epic Store ile Steam’in karşısına sağlam bir rakip olarak çıktı ve pazardaki söz sahibi şirketlerden biri haline geldi. Özellikle pek çok Çin merkezli teknoloji şirket küresel pazarda dikkat çeken işler yapmaya başladı.

Çinli Tencent, Epic Games’in en büyük hissedarı ve ortağı konumunda. Dolayısıyla Tencent’in Epic Games üzerinde büyük yatırımlarının olduğundan söz edebiliriz. Çin teknoloji şirketlerinin, Çin hükümeti ile bir şekilde ortak faaliyet yürüttüğü haberleri sıkça gündemde yer alıyor. Tencent’e yönelik bu iddialar ile beraberinde Epic Games’in Çin hükümetine veri sızdırdığı iddia edilmişti. Ancak şirketin patronu bu iddiaları kabul etmediklerini açıkladı.

Epic Games’ten Açıklama Geldi

Epic Games’ten Açıklama Geldi

Çinli Tencent’in oyun alanında büyük bir pazar sahibi olduğu biliniyor. Şirket, Epic Games, Riot Games, Supercell ve Miniclip gibi pek çok oyun devinin sahibi ya da ortağı konumunda. Huawei, ZTE gibi pek çok teknoloji devine Çin hükümeti adına casusluk yaptığı suçlaması yapılmakta. Son dönemde Tencent’in de Epic Games aracılığı ile böyle bir faaliyet içinde olduğu iddia ediliyordu.

Epic Games’in CEO’su Tim Sweeney ise kendilerine yöneltilen suçlamaları kesin bir dile reddetti. Sweeney Twitter hesabından yaptığı açıklamada sadece global sahip oldukları global iştiraklar, ile veri paylaşımı yaptıklarını belirterek, Tencent’in bu verilere herhangi bir erişiminin söz konusu olmadığını söyledi.

Güvenlik Açığı İddiasına Yanıt

Güvenlik Açığı İddiasına Yanıt

Şirkete yönelik bu suçlamaların kaynağında, bazı kullanıcıların Epic Store hesaplarının internete sızdırıldığını iddia etmesi yatıyor. Kimi kullanıcılar Tencent’in bu verileri alarak Çin hükümetine kişisel bilgi paylaşımı yaptığını iddia etmişti. Epic Games ise platformlarında herhangi bir siber saldırının söz konusu olmadığını ifade ediyor. Şirket üçüncü kaynaklara sızdırılan verilerin, mağazaya girişte denendiğini ve bazı hesaplara bu şekilde erişim sağlandığını belirtiyor.

Bu yılın başında Epic Games’e yönelik güvenlik açıkları olduğuna dair haber kamuoyunda yer almıştı. Şirketin CEO’su yaptığı son olarak açıklamasında Epic Store mağazasına dair çalışmalarına devam ettiklerini, ücretli ve ücretsiz olmak üzere pek çok yeni oyunun yolda olduğunu belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum