Yatırım yapmaya başla!

Epic Games’in Patronu Android ve iOS’a Demediğini Bırakmadı

Epic Games CEO’su Tim Sweeney, mobil işletim sistemi Android ve iOS’a ağır eleştirilerde bulundu.
Epic Games’in Patronu Android ve iOS’a Demediğini Bırakmadı

Dünyaca ünlü oyun geliştiricisi Epic Games, son dönemde popüler hale gelen Fortnite oyunu ile sıkça adından söz ettirdi. Şirket daha sonrasında dijital oyun mağazası Epic Games Store’u geliştirdi ve bu alanda Steam’in karşısına rakip olarak çıktı. Yükseliş trendindeki şirketin CEO’su Tim Sweeney, DICE Summit oyun etkinliğinde konuşma yaptı. Oyun dünyasının gelecek 10 yıldaki vizyonuna dair değerlendirmelerde bulunan Sweeney, mobil işletim sistemleri Android ve iOS’a yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Her iki servisin de uygulamalarına yönelik eleştirilerde bulunan Sweeney, kendi oyunları Fortnite’a çıkarılan zorluklardan bahsetti. Bilindiği üzere Fortnite, Android mağazası Play Store’da bulunmuyor. Kullanıcılar oyunu Epic Games’in kendi resmi sitesi üzerinden yüklüyor. Sweeey bunun için Google’ın zorluklar çıkardığını söyledi. Epic Games CEO’sunun eleştiri dolu ifadelerinden Apple da nasibini aldı.

Android ve iOS’a Ağır Sözler

Android ve iOS’a Ağır Sözler

Epic Games CEO’su Google’ı kendilerine yönelik takındığı tavır konusunda sert bir biçimde eleştirdi. Şirketin kendi uygulamalarına yönelik kötü amaçlı yazılım uyarısı yaptığını belirten Sweeney, Android’in sahte bir açık sistem olduğunu söyledi. Mobil işletim sistemlerinin daha kapalı bir yapıya büründüğünü söyleyen Sweeney, Microsoft’tan örnek verdi. Şirketin son yıllarda Windows’u sürekli kapalı hale getirdiğini ve ilerlemesinin durduğunu ifade etti.

Epic Games, Fortnite’ın çapraz platform desteğine sahip olması için çalışmalar yapmıştı. Ancak bunun gerçekleşmesi için Sony, Microsoft ve Nintendo ile anlaşmakta epey zorlanmıştı. Epic Games CEO’su oyun içi ödemelere yönelik açıklamalarda bulundu ve bu konuyla ilgili mobil işletim sistemlerinin geliştiricilerini eleştirdi. Visa ve Mastercard gibi şirketlerin ödemelerden çok küçük komisyonlar aldığını hatırlatan Sweeney, Apple, Google ve Steam gibi dijital şirketlerin yüzde 30’a varan kesintiler yaptığını belirtti.

Tim Sweeney son olarak oyun sektörünün kendisine ait bir sosyal medya dünyasının olması gerektiğini söyledi. Bunun için Discord’u örnek gösteren Epic Games CEO’su, oyuncuların benzer platformlarda buluşarak etkileşimde bulunabileceğini belirtiyor. Oyun dünyasında artık milyar dolarların döndüğünün altını çizen Sweeney, sosyal medyaya yönelik yatırımlar yapılması gerektiğini ifade etti. Sweeney’in bu sözlerine Apple ve Google cephesinden herhangi bir cevap gelir mi önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum