Yatırım yapmaya başla!

Epic Games, Fortnite’ın iOS ve Android Mağazalarından Kaldırılması Sonrası Harekete Geçti

Fortnite’ın App Store ve Play Store’dan kaldırılması sonrası Epic Games, Apple ve Google’a dava açtığını açıkladı.
Epic Games, Fortnite’ın iOS ve Android Mağazalarından Kaldırılması Sonrası Harekete Geçti

Milyonlarca kişi tarafından tutkuyla oynanan Battle Royale temalı oyun Fortnite, son günlerde farklı gelişmeler ile gündeme geliyor. Akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber bu oyunlar mobil cihazlarda da milyonlarca kişi tarafından indirilmeye başlandı.

Bilindiği üzere iOS ve Android mağazalarından indirilen oyunların geliştiricilerinden Apple ve Google komisyon alıyor. Bu komisyon oranları pek çok geliştiricinin olduğu gibi Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games’in tepkisini çekiyor.

Şirket Fortnite’ın bu komisyonlara maruz kalmaması adına kendi ödeme sistemini geliştirmişti. Bu sistem Apple’ın iOS mağazası App Store’dan Fortnite’ı kaldırmasına neden oldu. Bu gelişme sıcaklığını korurken benzer bir hamle Google’dan geldi ve Play Store’dan da oyun kaldırıldı. Epic Games mobil mağazalardan gelen bu sert hamle sonrası Apple ve Google aleyhine dava açtığını açıkladı.

Epic Games’ten Apple ve Google’a Dava

Epic Games’ten Apple ve Google’a Dava

Epic Games’in Fortnite sunucularına yayınladığı bir güncelleme oyunun App Store ve Play Store’dan kaldırılmasına neden oldu. Güncelleme Fortnite’ın kendi ödeme sistemini entegre eden bir özellik barındırıyor. Kullanıcılar çok daha uygun fiyatlara oyun parası satın alabiliyordu. Bu durum Apple ve Google’ın zarara uğramasına neden oluyor. Çünkü her iki şirket de uygulama içi alım satım işlemlerinden komisyon alıyor.

Epic Games ise bu gelişme sonrası Apple ve Google aleyhine dava açma kararı aldı. Şirket Apple’ın rekabeti engellemek adına adımlar attığını belirterek ‘canavar’ tanımlaması kullandı. Google tarafında ise işler biraz daha farklı. Fornite’ın Play Store’da kaldırılma sebebi olarak politika ihlali gösteriliyor.

Google’ın Play Store politikasında belirlediği kurallarda, “Google Play’den indirilen bir oyun içinde ürünler sunan veya oyun içeriğine erişim sağlayan geliştiriciler, ödeme yöntemi olarak Google Play Uygulama İçi Faturalandırmayı kullanmalıdır.” açıklaması yer alıyor. Google da Apple gibi aynı şekilde geliştiricilerden yüzde 30 oranında komisyon alıyor.

Google’dan Epic Games’e Yeşil Işık

Google’dan Epic Games’e Yeşil Işık

Google’dan oyunun kaldırılmasına dair yapılan açıklamada, “Açık Android ekosistemi, geliştiricilerin uygulamaları birden çok uygulama mağazası aracılığıyla dağıtmasına olanak tanır. Play Store’u kullanmayı seçen oyun geliştiricileri için, geliştiricilere adil olan ve mağazayı kullanıcılar için güvenli tutan tutarlı politikalarımız var. Fortnite Android’de mevcut olsa da, politikalarımızı ihlal ettiği için onu artık Play’de kullanıma sunamayız. Ancak, Epic ile görüşmelerimize devam etme ve Fortnite’ı Google Play’e geri getirme fırsatını imkanını karşılıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Epic Games daha önce Fortnite’ı kendisi Play Store’dan çıkarma kararı almıştı. Ancak bu da kullanıcıların üçüncü parti platformlardan oyunu APK olarak yüklemesine zemin hazırladı. dolayısıyla kullanıcı güvenliği açısından riskli bir durum oluştu.

Google’dan gelen uyarılar ve talepler sonrası Epic Games bu kararından geri adım atmış ve Fortnite’ı yeniden Play Store’da yayınlamıştı. Şu an için Fortnite’ı Android kullanıcıları yine üçüncü kaynaklardan indirebiliyor. Aynı şekilde Samsung’un Galaxy Store mağazasından da oyunu indirmek mümkün.

Epic Games’ten Google’a OnePlus Suçlaması

Epic Games’ten Google’a OnePlus Suçlaması

Fortnite’ın geliştiricisinin Google’a açtığı davada ilginç bir detay yer alıyor. Şirketin iddiasına göre OnePlus’ın kendi telefonlarında özel bir Fortnite yükleyici sunmayı istemesi Google tarafından engellendi. Benzer bir durum LG cephesinde de yaşandı ve planlar iptal edildi. Epic’in iddiasına göre yükleyici OnePlus’ın yanı sıra dünya genelinde dağıtıma sunulacaktı.

Google ise Epic Games ile One Plus arasında yapılan anlaşmayı engelledi ve yükleyici sadece Hindistan’daki akıllı telefonlarda sunuldu. Epic Games’e göre Google bu hamlesi ile rekabet karşıtı kısıtlamalarda bulunuyor. Açılan davaların ne gibi sonuçları olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum