Yatırım yapmaya başla!

Epic Games CEO’su Apple ve Google’ı Tekelci Davranmakla Suçluyor

Epic Games CEO’su Tim Sweeney, Apple ve Google’a yönelik tekel eleştirisinde bulundu.
Epic Games CEO’su Apple ve Google’ı Tekelci Davranmakla Suçluyor

Oyun dünyası yapılan yatırımlar ile daha büyük bir endüstri haline gelmeye devam ediyor. Popüler oyun Fortnite’ın geliştiricisi olan Epic Games, son dönemde yükselişi ile dikkat çeken şirketler arasında yer alıyor. Şirket Fortnite ile elde ettiği başarı sonrası dijital oyun mağazası Epic Games Store’u kurdu ve Steam’in karşısına rakip olarak çıktı.

Mağaza rakibi Steam’e göre geliştiricilerden daha az komisyon alıyor ve ücretsiz oyun kampanyaları ile kullanıcıları kendisine çekmeyi amaçlıyor. iOS ve Android işletim sistemlerinin geliştiricileri Apple ve Google son dönemde tekel tartışmalarının odağında yer alıyor.

Geçtiğimiz günlerde Apple geliştiricilerden aldığı komisyonun arkasında durmayı sürdüreceğini açıklamıştı. Epic Games CEO’su Tim Sweeney de bu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Sweeney hem Apple’ın hem de Google’ın tekelci davranışlarda bulunduğunu belirtti.

Sweeney’den Apple ve Google’a Eleştiriler

Sweeney’den Apple ve Google’a Eleştiriler

Epic Games Store uygulaması şu an için App Store ve Play Store’da yer almıyor. Sweeney’e göre bu durumun başlıca sebebi ise iki tarafın da yüzde 30 oranında komisyon alması. Epic Games’in patronu Apple’ın mutlak bir tekel olduğunu, Google’ın ise rekabeti bastıracak hamlelerde bulunduğunu söyledi. Şirket geçtiğimiz yıl Windows ve macOS için Epic Games Store’u hizmete sundu ve geliştiricilerden yüzde 12 oranında komisyon alıyor.

Mobil yazılımların dağıtılması adına fazla bir seçenek olmadığının altını çizen Epic Games CEO’su, “Tüm geliştiriciler kendi ödemelerini kabul etseydi ve Apple ile Google’ın %30’luk kesintisinden kaçınsaydı tasarrufları tüm tüketicilere geçirebilirdik ve oyuncular eşya satın alımlarında daha iyi fiyatlarla karşılaşırdı. Ekonomik rekabete sahip olurdun.” diye konuştu.

Apple’ın politikasına dair değerlendirmelerde bulunan Sweeney, “Apple, yazılım dağıtımında yazılımın paraya dönüştürülmesinde mutlak bir tekel geliştirerek ekosistemi kilitledi ve kötürüm bıraktı.” ifadelerine yer verdi. Google’a yönelik değerlendirmesinde ise “Google, sahip olduğu kullanıcı arayüzü engelleri ve kısıtlamalarıyla kasten market rekabetini kısıtlıyor” açıklamasına yer erdi.

Şirket bilindiği üzere Battle Royale oyunu Fortnite’ı Google’ın uyguladığı yüzde 30 oranındaki kesinti nedeniyle Play Store’da yayınlamıyor. Kullanıcılar Epic Games’in kendi sitesinden bu oyunu telefonlarına yükleyebiliyor. Sweeney ayrıca Epic Games Store’un ilerleyen günlerde Play Store’da yer alabileceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum