Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Epic Games ile Apple Arasındaki Fortnite Davasında Mahkemeden İlk Karar Çıktı

Fortnite nedeniyle iki tarafı karşı karşıya getiren davada mahkemeden ilk karar çıktı.
Epic Games ile Apple Arasındaki Fortnite Davasında Mahkemeden İlk Karar Çıktı
Yorum

Son yılların en popüler oyunlarından biri olan Fortnite, iki dev şirketi karşı karşıya getirdi. Bilindiği üzere Apple iOS uygulama mağazası App Store’da geliştiricilerden yüzde 30 oranında komisyon alıyor. Bu durum geliştiricilerin uzun zamandır tepki göstermesine neden oluyor. Epic Games bu komisyonu ödememek adına Fortnite bünyesinde alternatif bir ödeme yöntemi geliştirdi. Bu hamle sonrası oyun App Store’dan kaldırıldı.

Daha sonra benzer bir hamle Google’dan geldi ve oyun Play Store’dan da kaldırıldı. Epic Games ise iki şirket aleyhine dava açacağını duyurmuştu. Apple mağazadan kaldırılacak uygulamaların Fortnite ile sınırlı kalmayacağını ve Epic Games’in geliştirdiği Unreal Engine oyun motoruna sahip oyunları da kaldıracağını açıklamıştı.

Bu açıklama sonrası Microsoft, Epic Games’e Apple ile olan davasında destek verdiğini duyurmuştu. Mahkemede ilk duruşma görüldü ve iki tarafın da taleplerini haklı gören bir ön karar çıktı.

Mahkemeden İlk Karar Çıktı

Mahkemeden İlk Karar Çıktı

Apple’dan geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada 28 Ağustos tarihinde Unreal Engine altyapısına sahip oyunların App Store’dan kaldırılacağını belirtmişti. Epic Games ise açtığı davada bu kararın iptal edilmesini talep etmişti. Duruşmada her iki tarafı da haklı olduğuna dair bir görüş hakim oldu.

Hakim Apple’ın Fortnite’a yönelik hamlesinde haklı olduğunu belirtti. Fortnite ile yumuşatıcı bir adım düşünmediğini belirten hakim, Apple’ın Unreal Engine kararına dair farklı bir açıklamada bulundu. Mahkemeye göre Apple’ın diğer oyunları ve geliştiricileri etkileyecek Unreal Engine kararından geri adım atması gerekiyor.

İlk duruşmada kesin bir karar çıkmadı ancak hakimin yaptığı açıklamalar mahkemenin konuyla ilgili görüşü hakkında fikir veriyor. Mahkemeye göre Epic Games, Apple’ın kurallarını ihlal ediyor ve Fortnite üzerinden haksız kazanç elde ediyor. Açıklamada Epic Games’in 3 Ağustos ve öncesine geri dönüş yapması gerektiği belirtildi.

Fortnite Bir Süre Daha Eklenmeyecek

Fortnite Bir Süre Daha Eklenmeyecek

Epic Games ise Apple’ın uyguladığı komisyon oranlarının haksız rekabete neden olduğunu belirtiyor. Çıkan ön kararda Fortnite lehine bir ifadeye rastlanmadı. Ancak Apple’ın Unreal Engine temelli oyunları yasaklamasının mümkün olmadığı belirtildi. Dolayısıyla App Store’da bu altyapıyı kullanan geliştiricilerin rahat bir nefes aldığını söyleyebiliriz.

Ertelenen mahkemenin bir sonraki duruşması 28 Eylül 2020 tarihinde görülecek. Bu duruşmada mahkemenin kesin bir karar vermesi bekleniyor. Bu gelişme sonrası en iyi ihtimalle Eylül ayının sonuna kadar Fortnite’ın App Store’a eklenmesinin söz konusu olmayacağını söyleyebiliriz.

Android mağazasından da kaldırılan oyun Epic Games’in resmi sitesinde yer alan APK sayesinde bu telefonlarda oynanabiliyor. Ancak iOS tarafında böyle bir şey mümkün değil. Bu nedenle Fortnite yüklü ikinci el iPhone telefonların fiyatlarında büyük artış yaşandığı biliniyor. Daha önce Spotify ve Facebook gibi devler de bu davada Epic Games’in arkasında oldukları yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu