Yatırım yapmaya başla!

Epic Games, Apple’ı Kendi Emeğini Sömürmek İle Suçluyor

Epic Games’ten yapılan son açıklamada Apple’ın, kendi emekleri üzerinde hakları olmadığına yer verildi.
Epic Games, Apple’ı Kendi Emeğini Sömürmek İle Suçluyor

Son aylarda Apple ile Epic Games arasında yaşanan çekişme milyonlarca oyuncuyu etkiledi. Hatırlanacağı üzere popüler Battle Royale türündeki oyun Fortnite, Apple’ın topluluk politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle App Store’dan kaldırılmıştı. Teknoloji devi iOS mağazasındaki uygulamalardan yüzde 30 oranında komisyon alıyor. Geliştiriciler bu duruma uzun zamandır tepki gösteriyordu.

Epic Games ise tepki göstermekle kalmamış ve Fortnite içerisinde alternatif bir ödeme yöntemi yaratmıştı. Apple ise bu duruma sessiz kalmamış ve oyunu uygulama mağazasından kaldırmıştı. Bu nedenle aylardır iPhone ve iPad kullanıcıları telefonlarına Fortnite’ı yükleyemiyor.

Daha önceden oyunu yüklemiş olanlar ise erişim sağlamaya devam ediyor. Bu durum iki tarafın mahkemelik olmasına neden oldu. Epic Games, Apple aleyhine dava açmıştı. Son duruşmada Epic Games, Fortnite’ın App Store’a geri dönmesini talep etmiş ancak bu talep mahkeme tarafından reddedilmişti. Epic’ten Apple’a tepkisini gösterdiği yeni bir açıklama geldi. Apple’ın kendi emeklerinin meyvelerini yemeye hakkı olmadığı belirtildi.

Epic Games’ten Apple’a Bir Taş Daha

Epic Games’ten Apple’a Bir Taş Daha

İki şirket arasında devam eden çekişmede karşılıklı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son açıklama Epic Games’ten geldi. Açıklamada Epic’in emeğinin meyvelerini Apple’ın almayı hak etmediğine yer verildi.

Dava dosyasında, “Apple’ın hırsızlıkla ilgili iddiaları, Epic’in tasarımcıları, mühendisleri, ve oyuncuları tarafından oluşturulan ekosistemde, kendisine ait bir şeyi almak istemesi olağanüstü bir durum” ifadeleri yer alıyor. Epic’in bu açıklamalarına Apple’dan bir cevap gelmedi.

Yakın Zamanda Çözüm İhtimali Düşük

Yakın Zamanda Çözüm İhtimali Düşük

Geçtiğimiz aylarda başlayan çekişmede Apple, Epic Games’in geliştiricisi olduğu Unreal Engine motorunu da engellemek istemişti. Bu durum iOS’ta yer alan pek çok oyunu doğrudan etkileyebilirdi. Ancak mahkeme Unreal Engine’ın iOS’tan kaldırılmasını engellemişti. Teknoloji devi App Store sözleşmesine aykırı davrandığı gerekçesiyle Epic Games’e tazminat davası açacağını açıklamıştı.

Her iki taraf davasında haklı olduğuna yönelik açıklamalarda bulunmayı sürdürüyor. Bölge yargıcı 2021 yılının yaz aylarında davanın jüriye gitmesi gerektiğini söylemişti. Gelişmeler Fortnite’ın kısa vadede App Store’a geri dönmesinin zor olduğunu gösteriyor. Oyun aynı sebepten Android mağazası Play Store’dan da kaldırılmıştı. Ancak kullanıcılar Epic Games’in resmi sitesi üzerinden oyunu APK olarak indirebiliyor. iOS tarafında böyle bir durum mükün olmamakta.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum