Yatırım yapmaya başla!

EPDK Başkanı Yılmaz’dan “Dağıtım Şirketlerinin 3,5 Milyar Liralık Yatırımı” Açıklaması

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, 2018 yılında dağıtım şirketleri tarafından yapılan 3,5 milyar liralık yatırımdan bahsetti.
EPDK Başkanı Yılmaz’dan “Dağıtım Şirketlerinin 3,5 Milyar Liralık Yatırımı” Açıklaması

Mustafa Yılmaz, Afyonkarahisar’da bir otelde düzenlenen “Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği 12. Sektör Toplantısı”na katıldı. Burada yaptığı konuşmada kamu ve özel sektör iş birliğine dair incelenmesi gereken çok sayıda konunun var olduğuna değindi.

Ayrıca en mühim konulardan birinin tüketici ile iletişim olduğunun altını çizdi. Fakat sektörün bu alanda henüz istenilen noktaya ulaşamadığını belirtti.

Sektör olarak dağıtım bedelinin ne olduğunu ya da ne olmadığını tüketicilere yeterince anlatamamış olmaktan üzüntü duyduğunu aktaran Yılmaz, esnafından sanatçısına ve köylüsünden akademisyenine kadar her sosyal gruptaki insandan eleştiri aldıklarını dile getirdi.

Yılmaz; dağıtım bedelinin içinde her koşulda elektrik kesilmesin diye uğraşan işçilerin maaşı ve eskiyen şebekelerin yenilenmesine yönelik yatırımların olduğunu sektör olarak anlatamadık, dedi.

Yılmaz, Dağıtım Bedeli'nin İçinde Ne Olduğunu Sektör Olarak Anlatamadık DediYılmaz, konuşmasının devamında “Dağıtım bedelinin, sayaç okuma veya fatura hizmeti sunma bedeli olmadığını bile anlatamadık. Elektriğin bir yerden bir yere taşınmasının ne tür bir altyapı, nasıl büyük bir sistem yatırımı gerektirdiğini ve bunların ne denli maliyetli işler olduğunu anlatamadığımız müddetçe de bu eleştiriler gelmeye devam edecek.” şeklinde konuşarak eleştirilere tepki gösterdi.

Başkan Mustafa Yılmaz, tüm şirketlerin kurumsal iletişime daha çok önem vermesi gerektiğine vurgu yaptı. Yanlış ya da kötü niyetle çıkarılan haberleri engelleyecek veya bu tip haberler çıktığında etkisini derhal yok edecek medya planlamaları yapılmasını istediğini de dile getirdi.

Açıklamasının devamında ise “Artık bir sosyal medya mesajı bile milyonlarca kişinin algısını etkileyebiliyor. O zaman sizlere düşen, zamanı yakalayabilmek, dönemimize uygun iletişim stratejilerini ortaya koymak, bu alanda yeterli eğitime ve donanıma sahip personel istihdam etmektir.” dedi.

Mustafa Yılmaz, bakanlığın desteği ve EPDK’nın öncülüğünde, sektöre yönelik algı yönetiminde kurulan Enerji İletişim Grubu’ndan da bu süreçte faydalı işler beklediklerine değindi.

Mustafa Yılmaz, Bakanlığın Desteği ve EPDK Öncülüğünde Faydalı işler Beklediklerini SöylediYatırımların hizmet kalitesine yansımasının önemine de dikkat çeken Yılmaz, elektrik dağıtım sektöründe yatırımların sona ermesi, hedeflerin tükenmesi ve vizyonda eskimenin gerçekleşemeyeceğini dile getirdi. “Çünkü elektrik dağıtımı kesintisiz, kaliteli ve verimli yapılmak zorunda olan bir hizmet. Sistemlerin ve süreçlerin sürekli yenilenmesi, geliştirilmesi zorunluluktur.” diyerek bu konudaki fikirlerini bildirdi.

Ardından bu çerçevede dağıtım şirketlerinin gereken şebeke yatırımlarını ihmal etmeden ve zamanında yerine getirirken hizmet kalitesini artıracak bilişsel ve teknolojik dönüşümleri de yapmak zorunda olduğunu söyledi.

Yılmaz: “2018 yılında dağıtım şirketleri 3,5 milyar liralık yatırım yaptı. Öngörülen 3 yıllık yatırım tavanının yaklaşık yüzde 14 üzerinde bir gerçekleşme söz konusu oldu.“ dedi.

Yılmaz Öngörülenin Üzerinde Bir Gelişme Olduğunu AçıkladıBu konuşmasının ardından Mustafa Yılmaz, yatırımların hizmet kalitesine ve müşteri memnuniyetine yansımasının yatırım tutarlarından daha önemli olduğunu dile getirdi. Sektör temsilcilerinin de bu yönde hareket etmeleri gerektiğini, müşteri memnuniyetini ve geleceğin sistem tasarımını yatırım hedeflerinin merkezine alarak çalışmalarını devam ettirmesi gerektiğini bildirdi. Bunun yanında sektördeki kayıp oranlarına değinmeyi de ihmal etmedi.

Yılmaz, 2018 yılı itibarıyla elektrik dağıtım sektöründe kayıp oranlarının özelleştirmelerin tamamlandığı 2013 yılından bugüne kadar %25 civarında düşüş yaşadığını ve %11 seviyesinde bulunduğunun haberini verdi. Bu düşüşü şebekedeki yatırımlar ve iyileştirilen işletme pratiklerinin, kurumca uygulanan sistemin, geliştirilen Ar-Ge projelerinin yansıması olarak gördü. Ardından bu başarıya emek verenleri tebrik etti.

Mustafa Yılmaz: “Önümüzdeki 5 yıl içerisinde kayıp oranlarının yüzde 10’un da altına gelerek, dünya standartlarında bir noktaya ulaşacağını göreceğiz.”

Mustafa Yılmaz Dünya Standartlarında Bir Noktaya Ulaşacağını Göreceğiz DediYılmaz, şirketlerin bilgi akışındaki eksikliklerini azaltacak EDVARDS sistemini geliştirerek, vatandaşların ihtiyaçlarını giderecek yatırımların özelliklerini belirlediklerini açıkladı, bununla ilgili bazı değerlendirmeler yaptı. “”EDVARS, kişiden bağımsız ve hata payı olmayan tüm elektrik işletim sistemlerini kapsayan bir üst yazılımı içeriyor. Bu yazılım; yaptığınız tüm faaliyetleri görebildiğiniz, analiz edebildiğiniz raporlayabildiğiniz bir yönetici masası olarak tasarlandı.” dedi.

Ardından bu sistemden düzenlemelerin ve tarife hesaplamalarının her alanında faydalanacaklarını belirtti ve perakende sektörü ile ilgili kuruma gelen şikayetlerden rahatsızlık duyduğunu dile getirdi.

Tüketici sözleşmeleri içeren uygulamalarda tüm şirketlerden gerekli hassasiyeti göstermeleri ve halkın mağdur olmaması gerektiğinin altını çizdi. Yılmaz, bununla birlikte tüm tüketicilerin yeterli ölçüde bilgilendirilmesi gerektiğini ekledi.

“Piyasayı koruyan bir önlem olan güvence bedeli şirketler tarafından asla istismar edilmemelidir. EPDK olarak kötü niyetli adımlara, vatandaşlarımızdan gelecek şikayetlere kayıtsız kalmayacağımızı ve gereken adımları atmaktan çekinmeyeceğimizi zaten biliyorsunuz.” cümleleriyle konuşmasını bitirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum