Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Engelli Vatandaşlar için Hukuk Terimleri Sözlüğü Hazırlanıyor

Engelli vatandaşlar için yeni bir çalışma başlattıklarını söyleyen Adalet Bakanı Bozdağ, alınan kararları duyurdu.
Engelli Vatandaşlar için Hukuk Terimleri Sözlüğü Hazırlanıyor
Yorum

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Engelsiz Adalet Çalıştayı’nda konuşma yaptı. Engelli vatandaşlara yönelik hukuk terimleri sözlüğünü hazırlama kararı aldıklarını söyleyen Bozdağ, çalıştayın atılacak adımlarda bir rehberlik görevi üstleneceğini dile getirdi.

Engellilerin hak ve hukukunu korumanın hükümetin görevi olduğunu söyleyen Bozdağ, onurlu bir birey olarak yaşamalarını sağlamak için önemli reformlara imza attıklarını belirtti.

Engellilerle ilgili mevzuatta değişiklik yaptıklarını ifade ederek, engellileri inciten kavramların hukuk mevzuatından çıkarıldığını açıkladı.

Her türlü hukuksal ifadede ve uygulamada kullanılacak lisanın ve kavramların engellilere saygı ve sevgiyi koruyacak hassasiyette olması için özen gösterdiklerini belirtti.

Adli Süreç Başlatmaktan Çekinmeyin!

Sadece engelli olduğu gerekçesiyle o kişiye ev kiralamayan, mal satmayan, işe almayan kişilere 1-3 yıl arasında hapis cezası içeren düzenlemenin de uygulamaya alındığını açıkladı.

Konuşmasına “Bütün vatandaşlarımıza sesleniyorum, Türkiye’de işe girmede ve başka şeylerde engelliliği engel gören, esasında kendisi zihnen engelli olanlara karşı yasalarımızın sağladığı korumadan lütfen istifade edin. Bunlarla ilgili adli süreçleri başlatmaktan çekinmeyin.” sözleriyle devam etti.

Engellilerin önüne konulan engellerin kaldırılmasının büyük bir görev olduğunu, onların adalete erişimi konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Adliyelerin engelli vatandaşlara göre dizayn edildiğini belirterek, aldıkları yeni kararı duyurdu. Buna göre işaret diliyle ve engelli vatandaşlarla ilgili hukuk terimleri sözlüğü hazırlama kararı alındı.

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’nin (UYAP) de engellilere yönelik erişilebilir hale getirileceğini sözlerine ekledi. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu