Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Enflasyonun 34 Yılın Rekorunu Kırdığı OECD’de Türkiye Öne Çıktı!

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının dünya için ağır bedelini ortaya seren OECD, enflasyonun bölgede 34 yılın rekorunu kırdığını açıkladı.
Enflasyonun 34 Yılın Rekorunu Kırdığı OECD’de Türkiye Öne Çıktı!
Yorum

Bugünkü raporunda Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), bölge ülkelerindeki enflasyonun Mayıs’ta yüzde 9,6’ya ulaştığını duyurdu. Bunun Rusya-Ukrayna savaşıyla yükselen gıda ve enerji fiyatları tarafından körüklendiğini belirtirken Ağustos 1988 sonrası en keskin artış olduğunu vurguladı.

Mayıs ayında enflasyon artışının Nisan ayındaki yüzde 9,2’den yükseldiği bilgisini paylaştı. Haziran’daki Ekonomik Görünüm raporunda da enflasyona karşı uyaran OECD, bugünkü duyurusunda on OECD ülkesinin yıllık enflasyonu çift haneli kaydettiğini aktardı.

En yüksek oranlardan birini kaydeden Türkiye’de ise enflasyonun Mayıs’ta yüzde 73,5‘e yükseldiğini belirtti.

Kaldı ki dün açıklanan veriler, ülkemizde enflasyonun Haziran’da tırmanışı sürdürerek yüzde 78’i aştığını gösterdi. Türkiye dışında en yüksek enflasyon oranlarının Estonya ve Litvanya’da kaydedildiğini dile getirdi.

Kolombiya, Japonya, Lüksemburg ve Hollanda dışındaki tüm ülkelerde yıllık enflasyonun artmasına dikkat çekti. Kurum, bölge ekonomilerinde kaydedilen gıda ve enerji fiyatlarındaki artışın da altını çizdi.

Mayıs ayında 35 üye ülkenin tamamında enerji fiyatları yıllık bazda yüzde 35,4’e yükselirken, gıda fiyatları yüzde 12,6’ya ulaştı. Hem gıda hem de enerji hariç tutulduğunda ise yıllık enflasyonun yüzde 6,4 olarak gerçekleştiğini ekledi.

Euro Bölgesi’nde enflasyonun Mayıs ayında yüzde 8,1’e, G7 ülkelerinde ise yüzde 7,5’e ulaştığını aktardı. G20 bölgesinde ise yıllık enflasyon, Nisan’daki yüzde 8,5’e kıyasla Mayıs’ta yüzde 8,8’e yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu