Yatırım yapmaya başla!

Ekonomi Bakanı Enflasyonla Mücadelede Tedbirlerin Artırılacağını Söyledi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kurdaki artışı kabul etmediğini, enflasyonla mücadele için üretim ve arzı artıracak tedbirler alınacağını açıkladı. İşte detaylar...
Ekonomi Bakanı Enflasyonla Mücadelede Tedbirlerin Artırılacağını Söyledi

Döviz kurlarındaki sert yükselişlerin enflasyona olan etkilerini yorumlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, son dönemde jeopolitik ve politik gelişmelerin hem yurt içinde hem de küresel anlamda olumsuz etkileri olduğunu söyledi. Türkiye’nin ekonomik dinamiklerinin tüm bu olumsuz koşullardan etkilenmemesi için ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti.

Zeybekci, enflasyonla mücadelede üretim ve arzı artırıcı tedbirler alınacağını açıkladı.

Kurdaki rekor seviyelerin enflasyonla mücadeleyi olumsuz etkilediğini söyleyen Ekonomi Bakanı, şu anda ekonomimizin istihdam, ihracat, turizm ve yatırım gibi makro ekonomik göstergelerde oldukça iyi olduğunu, ancak bu olumlu verilere rağmen kurda yaşanan artışı kabul etmediğini dile getirdi. Türkiye’nin para piyasasındaki hareketlerden zarar gördüğünü fakat ekonomik anlamda hiçbir zaman yerle bir olmayacağını belirtti.

ABD’nin İran’a 2015 yılında askıya aldığı yaptırımları yeniden uygulama kararının, Türkiye için bir fırsat olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler kararlarına uyarak İran ile ticaret yapmaya devam edeceğini belirten Nihat Zeybekci, bu durumun bizim için bir fırsat olduğunu dile getirdi. ABD’nin çelik kararına yönelik görüşlerini de paylaşan Zeybekci, ülkemizin menfaatlerini korumak için çalışmalarını sürdürdüklerini ve uzlaşma yolları aradıklarını söyledi.

ABD’nin gümrük vergisi ve çelik kısıtlamasına yönelik; “ABD’ye demir çelikte ticaret açığı veriyoruz şu anda, bu noktada pozisyonumuzu net şekilde anlattık ve gerek DTÖ gerekse ikili bazda adımlar atıyoruz, karşı önlem alabileceğimizi de kendilerine ilettik.” ifadesini kullandı.

İhracat ve üretimin net katkısı ile bu yılın tamamında %6 ve üzerinde büyüme bekleniyor.

2018 yılı büyüme beklentisini açıklayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ihracatta OVP’deki beklentinin üzerine çıkılacağını ve 172 milyar doları geçeceklerini söyledi. Türk lirasının rezerv para haline gelmesini hedeflediklerini, seçim sonrasında da ülke ekonomisinin dinamiklerini sağlamlaştırmak için atılan adımların devam ettirileceğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum