Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa ve Paritelerde Enflasyonla Mücadele Programının Etkileri

BIST küresel satış dallarında etkilenen piyasaların aksine olumlu grafikler çiziyor. Ülke gelişmeleriyle olumlu seyir kazanmış olan piyasalar yabancı yatırımcının ilgisini çekiyor.
Borsa ve Paritelerde Enflasyonla Mücadele Programının Etkileri
Yorum

BIST 100 endeksinde izlediğimiz olumlu hava küresel piyasalarda kaydettiğimiz satıcılı günlere ters devam ediyor. Ayrışmasını sürdüren endekste havalar olumlu izleniyor. Dolar kurunda volatilitenin yüksekliğini koruması yatırımcıyı cezbetse de spot piyasalarında yoğun bir talep olduğunu düşünebiliriz.

Bakan Berat Albayrak’ın açıklamasında yükselişine ufak çaplı hız kazandıran dolar kuru konuşmadan sonra geri salınımına devam etti. 6,1113 TL civarında işlem gören kura yönelik vadeli işlemler yoğunlaşmış gözükmekte olsa da asıl önemli veri olarak beklenen rahip Brunson davası olarak karşımıza çıkıyor.

 • Küresel hisse senedi piyasalarında satışların devam ettiğini izliyoruz. MSCI EM piyasalarında da bu satış dalgasına paralel grafikler oluşmaya devam ediyor.
 • EUR/USD paritesine baktığımızda dünkü tabloya benzer bir görüntü oluşturuyor. Satış dalgasından etkilenen parite %0.45 kayıpla 1.1440 seviyelerinden işlem görüyor. CFTC (Commodity Futures Trading Comission, Türkiye’deki SPK ile aynı statüde olup ABD piyasalarını denetleyen kurum.) verilerine göre yatırımcıları Euro kontratlarında uzun pozisyon sayılarını azaltırken, kısa vadelerde pozisyon sayılarını artırdıkları kaydedildi.
 • ABD 10 yıllık tahvil getirisi son 7 yılın en yükseğine ulaşırken gün içersinde 3.26 seviyelerini test ediyor.
 • GBP/USD paritesi gün içerisinde 1.3104 seviyelerindeki 100 günlük ortalamasına yaklaşsa da geri salınarak yaklaşık %0.40 değer kaybıyla 1.3040 seviyelerinden işlem görüyor.
 • USD/JPY paritesi dar bantta bir görünüm oluşmuş durumda ve yatay hareketle 113.20 seviyelerinden işlemleri devam ediyor. Psikolojik sınırı 113 olarak ele alındığında bu seviye günün işlem saatlerinde test edilse de kırılamadı. Yen kontratlarında piyasaların pozisyon ağırlığı %75 seviyelerinde kısa vadelerde kaydediliyor.
 • XAU/USD geçtiğimiz gün yaklaşık olarak 15 dolar değer kaybeden altın, bugün yönünü hafif yukarı çevirerek 1192 dolar seviyelerini denedi. Ancak bu yükseliş kalıcı olmadı ve 3 dolar kayıp verdi. Spot altın işlemlerine 1185 seviyelerinden devam ediliyor. Altın vadelilerinde yön kısa vadeli olarak beliriyor ve %75 seviyelerinde bir pozisyon oranı gözlemleniyor.
 • 10 gündür yabancı oranlarında sürekli artış olan Borsa İstanbul hisselerinden ilk 3’ü MAVI, MPARK, PARSN olarak karşımıza çıkarken, son üç hisse ise yukarıdan aşağı olacak şekilde ULUUN, VKFYO, YKGYO olarak izleniyor.
 • VAKBN Vakıfbank 300 milyon dolar değerinde 10 yıl vadeli seküritizasyon kredisi açıklarken, bankaların ilk yarıda tahvil, seküritizasyon ihraçlarından bu yana yapılan ilk ihraç ve bu Piyasanın Türk bankalarına tekrar açılmış olduğu gelişmesini yakından takip ettik. Gelişme önem arz ederken,  analistlerce rağbet gören bir haber olarak nitelendi.
 • BIST 100 endeksinde bugün 95.370 denge noktasını takip ettik. Gelebilecek satış trafiğiyle bu noktanın altında izlenecek noktalar olarak 94.520 ve 92.960 puan seviyelerine dikkat ettik. Endeks günü %0.67 artışla 96.731,76 puandan kapattı.
 • BIST 30 endeksinde %0.90’lık bir değer artışı ile 120.415,57 puandan bugünkü kapanışı gözlemledik. Vadeli endeks kontratı Ekim sözleşmesinde 119.9660 seviyesi altında 118.5580 desteğini ve üstünde 122.7330 direncini dikkatle izledik.
 • Daha önceki yazımda incelediğim TUPRS hisse senedinde bugünkü kapanışını %4.20 getiri ile 142.90 TL’den yaptı. Hisse günlük en yüksek 144,20 seviyesini görürken, en düşük 138,70 seviyesini gördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu