Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyondaki Düşüşe Yılmaz’dan Pozitif Değerlendirme

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Kasım ayı enflasyonunun Orta Vadeli Program'da öngörülen yıl sonu hedefiyle uyumlu olduğuna dikkat çekti. İşte detaylar;
Enflasyondaki Düşüşe Yılmaz’dan Pozitif Değerlendirme
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz bugün resmi X hesabı üzerinden Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıkladığı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Yılmaz, enflasyonun Kasım’da aylık bazda yüzde 3,28, yıllık bazda ise yüzde 61,98 oranında yükseldiğini anımsattı.

Enflasyonla mücadelenin karalılıkla devam ettiğine işaret eden Yılmaz, bu kapsamda uygulanan para ve maliye politikalarıyla enflasyonun aylık bazdaki düşüşünün Temmuz’dan bu yana devam ettiğini söyledi.

Enflasyondaki düşüş çekirdek göstergelerde ise çok daha belirgin olduğunu dile getirerek, çekirdek enflasyonun takibinde kullanılan C endeksinde Temmuz’daki artışın yüzde 9,6’dan Kasım’da yüzde 1,96’ya gerilediğini kaydetti.

Yıllık çekirdek enflasyonun Kasım’da yüzde 69,89 ile yatay bir şekilde seyrettiğini paylaşan Yılmaz, enflasyonla mücadele çalışmalarıyla açıklanan Kasım ayı enflasyon gerçekleşmesinin Orta Vadeli Program’da öngörülen yıl sonu hedefiyle uyumlu olduğunu vurguladı.

Enflasyonda 2024 senesi ortasından itibaren yıllık bazda belirgin düşüş olacağını ileri sürerek, 2026 yılında ise tek haneyi hedeflediklerinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz paylaşımında, enflasyonun düştüğü ortamda ise istikrar içinde büyüme ve kalıcı sosyal refah hedefiyle güçlü bir şekilde yola devam edeceklerine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.