Yatırım yapmaya başla!

Enflasyonda Kalıcı Düşüş için Zamların Geri Çekilmesi Öngörülüyor

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, enflasyonun Ağustos'ta beklentilerin altında geldiğini fakat kalıcı düşüş sağlanması için doğal gaz, elektrik ve akaryakıta yapılan zamların geri çekilmesi gerektiğini söyledi.
Enflasyonda Kalıcı Düşüş için Zamların Geri Çekilmesi Öngörülüyor

Bu sabah açıklanan Ağustos ayı enflasyon rakamlarının ardından hükümet, iş dünyası ve ekonomistlerden değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. Merkez Bankası enflasyon verilerinin hemen ardından, 13 Eylül toplantısında fiyat istikrarını sağlayacak önemli adımlar atılacağını duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise enflasyonda gelinen seviyenin topyekün mücadeleyi gerektirdiğini ifade etti. Ekonomistler enflasyona ilişkin risklere değinirken, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, enflasyonda kalıcı düşüş için yapılan zamların geri çekilmesi gerektiğini söyledi.

TESK Başkanı Palandöken, Ağustos verilerinin beklentilerin altında geldiğini fakat yeterli olmadığını belirtti.

Bu seviyede kalıcı olunmacağını ve düşme eğilimi görülmeyeceğini söyleyen Palandöken, doğal gaz, elektrik ve akaryakıt gibi sektörlere yapılan zamların geri çekilmesi gerektiğini, bu sektörlere yapılan zamların enflasyonu direkt olarak etkilediğini belirtti. Tüketici fiyatlarının aylık bazda %2,30 artış göstererek beklentilerin altında gelmesinin sevindirici fakat umut vaat eden bir durum olmadığını ifade eden Palandöken, akaryakıta sadece geçen hafta üç kez zam yapıldığını fakat bunun pompaya yansıtılmadığını bildirdi.

Akaryakıtın yanında elektrik ve doğal gaza yapılan zamların da enflasyonu doğrudan etkilediğini söyledi.

Halkın alım gücünün giderek düştüğünü belirten TESK Başkanı, gıda sektöründe aynı fiyat üzerinden gramaj düşürülerek gizli zam yapıldığını söyledi. Palandöken, gizlice veya açıkça yapılan zamların önümüzdeki dönem için umut verici olmadığını, bu zamların etkilerini azaltarak enflasyonda kalıcı düşüş sağlanması gerektiğinin altını çizdi ve ancak bu durumların gerçekleşmesi halinde piyasaların yeniden hareketleneceğini ifade etti.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, enflasyonda gıda fiyatlarının etkisinin sınırlı kaldığını belirtti.

Daha çok gıda dışı diğer gruplardaki fiyat artışlarının etkisinin hissedildiğini belirten Bürümcekçi, gıda enflasyonunun yıllık %24,4’ten %24,3’e gerilediğini, işlenmiş gıda fiyatlarının yıllık artışının %15,6’ya yükseldiğini söyledi. Son gelen rakamlara göre; gıda fiyatlarının belirsizliği ve oynaklığı dışında ham petrol ve emtia fiyatlarının görünümünün, döviz kurlarındaki hareket ve kamudaki fiyat-vergi ayarlamalarının enflasyon üzerindeki risklerin yönünü belirleyecek en önemli faktörler olduğunu dile getirdi.

EMTİA TÜRLERİNDEKİ SON FİYATLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Bürümcekçi, Merkez Bankası’nın 13 Eylül’deki toplantısından faiz kararı çıkmasının doğru olacağını düşünüyor. Temmuz ayında yapılan Para Politikası Kurulu toplantısından faiz artışı beklenmesine rağmen hiçbir değişiklik yapılmadığını söyleyen Bürümcekçi, 13 Eylül toplantısında bir hafta vadeli repo faizinin enflasyon ve enflasyon beklentileri ile daha uyumlu bir seviyeye çekilmesinin doğru olacağını söyledi.

Halk Yatırım yıl sonu enflasyon tahminini yükseltirken, Denizbank analistleri TCMB’den faiz beklentisinin arttığını bildirdi.

Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvci Tokalı, kurda sınırlı miktarda düşüş olduğunu, elektrik, doğal gaz ve akaryakıta yapılan zamların enflasyonun yükselmesinde etken olduğunu ve bu doğrultuda yıl sonu tahminlerini %18,8’e çıkardıklarını açıkladı. Denizbank Yatırım Hizmetleri Grubu Stratejisti Orkun Gödek de enerji ve işlenmiş gıda fiyatlarının TÜFE gelişmelerinde etkili olduğunu belirterek, Merkez Bankası’nın 13 Eylül toplantısından faiz artışı kararı beklediklerini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum