Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyonda Düşüş için Yıl Sonu Beklenmeyecek

Mayıs ayı Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı bugün gerçekleşti. Toplantıda görüşülen konular arasında enflasyonda düşüş meselesi yer aldı. Detaylar haberde;
Enflasyonda Düşüş için Yıl Sonu Beklenmeyecek
HABER GİRİŞ

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı bugün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapıldı. Toplantı sonrası paylaşılan yazılı açıklamada, öncelikli madde enflasyon oldu.

Sıkı para politikalarıyla eşgüdümlü olarak mali sıkılaşmanın da devam edeceği ve sene sonundan önce enflasyonda belirgin düşüşün görüleceği belirtildi. Açıklama metninde şu ifadelere yer verildi:

“Öncelikli hedefimiz olan fiyat istikrarının kalıcı olarak tesis edilmesine yönelik para politikasındaki sıkı duruşun maliye ve gelirler politikası ile desteklenmesiyle yılın ikinci yarısında yıllık enflasyonda belirgin bir gerileme bekliyoruz.”

Önceki hafta açıklanan kamuda tasarruf ve verimlilik paketinin dezenflasyon sürecine katkı sağlayacağı mesajı paylaşıldı. Ekonominin 3 yıllık yol haritası olan 12’nci Kalkınma Planı ve Orta Vadeli Program’da (OVP) yer alan eylemlerin kararlılıkla uygulandığı ve olumlu sonuçlar alındığı belirtildi.

Açıklamada, “Bu kapsamda; cari açıkta düşüş, uluslararası kaynak girişlerinde artış, rezervlerde güçlenme ve risk göstergelerinde iyileşme görülmektedir” denildi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.