Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Enflasyon Verileriyle TCMB’nin 12 Eylül Toplantısından Faiz İndirimi Beklentileri Arttı

Ekonomistler yıllık enflasyonun gerilemesiyle Merkez Bankası’nın Eylül toplantısında faiz indirimi ihtimalinin yükseldiğini belirtti.
Enflasyon Verileriyle TCMB’nin 12 Eylül Toplantısından Faiz İndirimi Beklentileri Arttı
Yorum

Enflasyon rakamları açıklanmadan önce beklentilerini paylaşan ekonomistler, yıl sonuna doğru %14-15 aralığının gerçekleşebileceğini öngörmüş ve düşüş beklentileri olduğunu bildirmişti. Ağustos verileri piyasa beklentisinden daha iyi gelerek, yıllık %15,01 ile son 15 ayın en düşüğünü kaydetti.

Rakamlar sonrasında dolar kuru 5,77’ye çekildi. Eylül ayı gerek ticaret savaşları gerekse yurt içinde açıklanacak veriler açısından hareketli geçecek. 12 Eylül’de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısı düzenlenecek. Enflasyon rakamlarını değerlendiren ekonomistler, bu ay yapılacak toplantıda faiz indirimi beklentilerinin yükseldiğini söyledi.

Ekonomistler kademeli bir şekilde azalan enflasyonun, önümüzdeki aylarda da düşmesini bekliyor.

Enflasyonda Düşüş SürecekEkonomist İnanç Sözer yıl sonu beklentisini %14-15 olarak paylaşırken, birçok ekonomist tek hanelere inileceğini düşünüyor. Sözer yaptığı değerlendirmede, baz etkisinden dolayı iyi bir döneme girildiğini fakat 2 ay sonra bu etkinin tam tersine dönebileceğini söyledi. Bu defa da enflasyonun hızla yükselişini izleyeceğimizi dile getirdi.

Sözer hafta sonu yapılan doğal gaz zammı konusuna da değindi. Doğal gaz fiyatlarına getirilen %15 zammın enflasyona 27 baz puanlık etki yaratacağını söyleyen ekonomistlerin açıklamalarını destekleyici yorumda bulundu.

Enerji fiyatlarındaki artışın enflasyonda tek hane ihtimalini azalttığını söyleyen Sözer, mali açıdan dengeli politikalar izlense bile zamların enflasyonu yükselteceğini yorumladı. Mideast Ekonomisti ise Ziad Daoud, yıl sonu enflasyon tahminini %13 olarak açıkladı.

Enflasyon rakamları sonrasında Merkez Bankası’nın faiz indirimi ihtimalinin arttığı belirtiliyor.

Merkez Bankası Eylül FaizBahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. İsmet Demirkol, Merkez Bankası’nın Eylül ayı toplantısında en az 175 baz puanlık faiz indirimi yapmasını bekliyor. Eylül’de enflasyonun %10 seviyesine gerileyebileceğini öngören Demirkol, Ekim’den sonra ulaştırma, tütün ve doğal gaz zamlarının etkisiyle yeniden yükselmesini tahmin ediyor.

Rabobank Stratejisti Piotr Matys de Merkez Bankası’ndan faiz indirimi bekleyen isimlerden biri. Genel olarak yapılan yorumlar aynı paydada buluşurken, Türk lirasında önemli miktarda değer kaybı olmadıkça, faiz indirimine kesin gözüyle bakılıyor. Mideast Ekonomisti Daoud’ın 2019 yılının geri kalanı içi beklediği indirim oranı ise 375 baz puan seviyesinde.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu