Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Enflasyon Öncesi 3 Günün Yükseğine Çıkan DXY’de Zayıflık Sürebilir

Mayıs ayına ilişkin enflasyonu bekleyen dolar endeksi, rapor öncesinde yükselerek 90,28 ile son 3 günün en yükseğini kaydetti.
Enflasyon Öncesi 3 Günün Yükseğine Çıkan DXY’de Zayıflık Sürebilir

ABD para birimini emsal para sepetine karşı izleyen Amerikan dolar endeksi (DXY), Mayıs ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) öncesinde son 3 günün en yüksek seviyesini kaydetti.

31 Mart’taki 93,44’lük zirvenin ardından başlattığı düşüş trendini sürdüren DXY, dün en son 90,12’de işlem gördükten sonra kritik güne 90,14 ile artıda başladı. Gün boyu pozitif bölgede seyreden dolar, en yüksek 90,28’i test ederken TSİ 11.45’te yüzde 0,11 kazançla ilerliyor.

Dolar endeksi, yatırımcıların Mayıs ayına ilişkin enflasyon raporunu beklemesiyle artıya geçti.
ABD Dolar Endeksi Mayıs TÜFE Öncesi Artıda
Kaynak: MarketWatch

Nisan’da yıllık enflasyon 2008 krizinden bu yana en yükseğe ulaşırken Mayıs enflasyonunun yüzde 4,7’ye daha da artması bekleniyor. Bu da artan enflasyon baskıları ortasında FED’in ilerideki para politikasına ilişkin nasıl yön izleyeceği konusunda önem taşıyor.

Fakat ING ekonomistlerinin notuna göre FED para politikası tarafında tepki vermek için aceleci davranmayacak.

Son ABD işgücü istatistiklerinin FED’e temkinli duruş için başka bir gerekçe sağladığını savunan not, Mayıs TÜFE’si sonrasında dolarda zayıflığın süreceğini tahmin etti. Aynı zamanda Mayıs’ta çekirdek enflasyonun yüzde 3,3 ve gösterge enflasyonunun yüzde 4,8 artacağını öngördü.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum