Yatırım yapmaya başla!

Enflasyon Mayıs Ayında Artış Gösterdi

TÜFE Mayıs ayı enflasyon verileri açıklandı. Tüketici fiyatları, Mayıs ayında geçen senenin aynı dönemine göre %11,72 artış gösterdi. Detaylar haberimizde...
Enflasyon Mayıs Ayında Artış Gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayına ait enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre TÜFE Mayıs ayında %0.45, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) %0.52 oranında artış gösterdi. Yıllık bazda ise TÜFE %11,72, Yİ-ÜFE %15.26 artış gösterdi.

Tüketici fiyatları Nisan ayında %11,87 olarak açıklanmıştı. Bu ay gerçekleşen %11,72 rakamı ise 2016’nın Kasım ayından bu yana ilk kez gerileme olduğunu gösterdi. TÜFE bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,18, on iki aylık ortalamaya göre %9,09 artış gösterdi. Özel kapsamlı TÜFE’de “B” yıllık olarak %9,19, “C” ise %9,38’e indi.

TÜFE hakkında tahmin yürüten uzmanların ortak görüşü, Mayıs ayında %11,70 seviyesindeydi. Nisan ayına göre gerileme gösterse de enflasyon verileri bu ay beklentinin üzerinde gerçekleşti. Bir önceki aya göre en fazla artış mobilya sektöründe oldu. Nisan ayına göre mobilyada %3,24 oranında artış gözlendi. Bunu takip eden bilgisayar, elektronik ve optik ürünlerde %2,73, tütün ürünlerinde ise %1,97 artış oldu.

Aylık bazda diğer sektörleri incelediğimizde; eğlence sektöründe %2,42, eğitimde %0,90, lokanta ve otellerde %0,89, ev eşyalarında ise %0,77 artış gözlendi.

Mayıs ayında her sektörde aynı şekilde artış olmadı elbette. Geçen aya göre gerileme kaydeden sektörlerden; rafine ve petrol ürünlerinde %5,87, metal cevheri ürünlerinde %2,05, ham petrol ve doğalgazda %1,20 oranında düşüş gerçekleşti. Bunların yanında ulaştırmada %0,73, alkollü içeceklerde %0,55 gerileme oldu.

Mayıs enflasyon verilerinde Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’nde de artış oldu. Yİ-ÜFE Nisan ayına göre %0,52 oranında arttı. 2016 yılının Aralık ayına göre %7,74, Mayıs ayına göre ise %15,26 artış gösterdi.

Enflasyon Verileri Neyi İşaret Ediyor?

Finans Yatırım Başekonomisti Burak Kanlı, açıklanan enflasyon rakamlarının çok da olumlu olmadığını belirtti. Merkez Bankası’nın bu veriler sonrasında hiçbir şey yapmayacağını söyleyen Kanlı, fonlama maliyetlerini de %11,72 ve %12 civarında tutmaya devam edeceklerini ifade etti. Enflasyon sonrası Dolar/TL kurunun 3,49’a kadar inmesine de dikkat çeken Burak Kanlı, düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi;

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum