Yatırım yapmaya başla!

Enflasyon Haftasına Dolar 6 Lira Sınırından, Euro 7 Lira Altından Başladı

Kritik öneme sahip makroekonomik verilerin açıklanacağı haftaya dolar ve Euro kuru düşüşle başlarken, borsa yükselişle 100 bin puanın üzerinden girdi. İşte detaylar;
Enflasyon Haftasına Dolar 6 Lira Sınırından, Euro 7 Lira Altından Başladı

Döviz kurlarında tahmin edilenden daha hızlı gerçekleşen düşüşler, spekülatif atakların bittiği yorumlarını getiriyor. Bu durumu kanıtlarcasına, döviz kurları düşüşle, borsa ise yükselişle haftaya başladı. Euro kurunun 7 liranın altında başladığı haftaya dolar başta olmak üzere tüm kurlar hızlı gerileme ile girdi. Dolar kuru ise 6,03 lira seviyelerinden haftaya başladıktan sonra düşüşünü hızlandırdı.

Dolar kuru şu dakikalarda yüzde 1’den fazla düşüşle 6 liranın altında 5,95 – 5,99 aralığında dalgalanıyor.

Dolar 5,95 - 5,98 Aralığında

Haftayı 6,05 lira seviyelerinden kapatan dolar kuru, Asya piyasalarının açılışıyla birlikte 6,03 liraya geriledi. Bu düşüşünü yurt içi piyasaların açılışında hızlandırdı ve 6 lira sınırından işlem gördü. Daha sonrasında düşüşü yüzde 1 civarına çıkartarak 6 liranın altına geriledi. Eylül ayında 1 ay sonra ilk defa 6 liranın altını gören dolar kuru, burada kalıcı olmamıştı.

Dolar Kurundaki Anlık Değişimleri Takip Etmek için Tıklayın!

Euro kuru ise yüzde 1,28 oranında ekside seyrediyor ve 6,9402 liradan alıcı buluyor.

Euro 7 Lira Altında

Asya piyasalarında 7,0415 liradan haftaya başlayan Euro, yurt içi piyasaların açılmasıyla birlikte 6,9977 liradan işlem gördü. Türkiye saati ile 11:00 sularında ise 6,9145 liradan alıcı bulmaya başladı. Yaşanan düşüşte Euro Bölgesi imalat PMI verisinin Eylül ayında 2 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin de etkisi oldu. Ticaret savaşının talebi olumsuz etkilemeye başlaması ile veri sert düşüş kaydetti.

Euro Kurundaki Anlık Değişimleri Takip Etmek için Tıklayın!

TL’deki değer kazancında TCMB faiz artışı, YEP’teki makul büyüme tahminleri, Rahip Brunson’ın serbest bırakılacağı beklentileri etkili oldu.

TL'deki Değer Kazancının Nedeni

Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys, Türk lirasının son dönemde en iyi performans gösteren gelişen para birimi olduğunu söyledi. Ayrıca “bu istikrarın en önemli kaynağı alınan önemler. Merkez Bankası faizleri artırdı, Yeni Ekonomi Programı açıklandı. Bunlar da yeniden dengelenme sağladı. Artan bir iyimserlik havası var,” ifadelerini kullandı.

Matys, 12 Ekim’de yapılacak olan Rahip Brunson duruşmasında serbest bırakılabileceği beklentilerinin de kurdaki düşüşte etkili olduğunu söyledi.

Brunson ve Enflasyon Beklentileri

Rahip Brunson’un serbest bırakılacağına dair görüşlerin artmasıyla birlikte Dolar/TL kurunda daha fazla düşüşün gerçekleşebileceği bekleniyor. 5,69 – 5,70 seviyelerinin görülebileceği yorumları geliyor. Enflasyon beklentilerini de paylaşan stratejist, Eylül ayı enflasyonunun hızlanarak yüzde 20’leri geçebileceğini söylüyor. Bu beklentilerin üzerindeki rakamların ise Türk varlıkları üzerinde etkili olabilir yorumunda bulunuyor.

Çarşamba günü açıklanacka olan enflasyon verisi, yurt içi piyasaların en önemli gündem maadesi olurken, aylık beklenti yüzde 2,3’ten yüzde 3,8’e yükseldi. Yıllık bazda ise yüzde 17,90 seviyesinden yüzde 21,50 seviyesine yükselmesi tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum