Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerjide Hedef Yükseltildi: 150 Bin Megavata Çıktı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, rüzgar enerjisi potansiyelinin 150 bin megavata çıkarılabileceğini öngördüklerini söyledi. Detaylar...
Enerjide Hedef Yükseltildi: 150 Bin Megavata Çıktı
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, ülkenin rüzgar enerjisi potansiyelinin 150 bin megavata çıkabileceğini öngördüklerini ifade etti. Rüzgar Enerjisi Potansiyel Atlası güncelleme çalışmalarının tamamlandığını söyleyen Bakan, bu alandaki gelecek hedeflerine değindi.

Bayraktar, “Rüzgarın Yüzyılı” temasıyla düzenlenen 12. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’nde (TÜREK 2023) çeşitli açıklamalarda bulundu.

Bakan’dan Rüzgar ve Güneş Enerjisi Vurgusu

Son 20 yıl içinde birincil enerji yoğunluğunun yüzde 27 azaltılmasına karşılık talebin iki katına çıktığını söylerken gelecek 20 yıl boyunca enerji talebinin artacağına ve bu süreçte yıllık yüzde 3 artış beklediklerine dikkat çekti.

Temiz enerji dönüşümünün altyapısını hazırlayıp bu dönüşümü başlattıklarını söyleyen Bakan, “Elektrikte dönüşüm için enerji verimliliği, yenilenebilir enerji, nükleer, geçiş yakıtı olarak doğal gaz, hidrojen, depolama teknolojileri, dijitalleşme ve kritik mineralleri öncelikli alanlarımız olarak belirledik.” ifadesini kullandı.

Artan talebin karşılanması konusunda karbonsuz enerji kaynaklarının önemine değinirken özellikle güneş ve rüzgar enerjisinden mümkün olan en üst seviyede faydalanılması gerektiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Rüzgar enerjisi sektörünün 11 bin 609 megavat kurulu güç ve yıllık bazda yaklaşık olarak 2 milyar euro ciroya ulaştığı ve ülke elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 11‘ini karşıladığı bilgisini verdi.

Rüzgar enerjisinin toplam üretimdeki payına dair dünya ortalamasının yüzde 7,5 olduğuna, dolayısıyla ülkemizde mevcut kullanılan potansiyelin dünya ortalamasından daha fazla olduğuna dikkat çekerken Türkiye’nin çok daha büyük bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti.

20 yıl sonra elektrik ihtiyacının yüzde 25‘lik kısmını rüzgar enerjisinden karşılamayı hedeflediklerine değinen Bakan, bu hedeflere ulaşmak amacıyla birçok alanda iyileştirme, reform ve yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

“Hedefe Ulaşmak için 140 Milyar Dolarlık Yatırım Gerekiyor”

Ulusal ve uluslararası kuruluşlarla iş birliği içinde sürdürülen Rüzgar Enerjisi Potansiyel Atlası güncellenmesiyle çıkan verilere göre ülkenin rüzgar potansiyelinin mevcut teknoloji ve şartlarda yaklaşık 100 bin megavat olduğunu, rüzgar türbini teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde ise 150 bin megavat seviyelerine kadar çıkabileceğinin öngörüldüğünü dile getirdi.

Bakan Bayraktar 12. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi Paylaşımı
Kaynak: X / @aBayraktar1

Söz konusu potansiyelin ilave yaklaşık 140 bin megavatlık kapasite anlamına geldiğini ve bu miktarın 140 milyar dolarlık bir yatırıma tekabül ettiğini sözlerine ekledi.

Kongresi’ye dair sosyal medya hesabından da bir paylaşım yapan Bayraktar, güncellemesi tamamlanan rüzgar enerjisi potansiyel atlası ile yeni teknolojilerle ve yatırımlarla mevcut potansiyelin 150 bin MW seviyesine çıkarılmasının mümkün olduğunu belirtti.

Paylaşımının devamında, “Devlet ve özel sektör iş birliği ile rüzgarda küresel bir başarı hikayesi yazacağız.” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.