Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerji Uzmanına Göre Petrolde Temel Etken FED Politikası

Petrol piyasasına yönelik değerlendirme yapan ünlü enerji uzmanı, arz tarafında zayıflık olmasına rağmen fiyatların düşmesinin sebeplerini açıkladı.
Enerji Uzmanına Göre Petrolde Temel Etken FED Politikası
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2020’nin başlarında hayatımıza giren Covid-19 salgınıyla başlayan petrol piyasası dalgalanması, Rusya-Ukrayna savaşıyla devam ediyor. Dünyanın en büyük petrol üreticileri aldıkları kararlarla, arz-talep dengesini sağlamak ve piyasayı istikrara kavuşturmak için uğraşıyor.

S&P Global’in başkan yardımcısı enerji uzmanı Dan Yergin, son haftalarda sert fiyat dalgalanmalarının yaşandığı petrol piyasasını değerlendirdi. CNBC’ye yaptığı değerlendirmede sıkı arza rağmen fiyatların neden düştüğü konusuna açıklık getirdi.

Fiyatların düşmesinin iki nedeni olduğunu belirten Yergin; bunlardan birincisinin ABD Merkez Bankası’nın (FED) kararları, ikincisinin Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı olduğunu söyledi.

Mayıs sonundan bu yana Brent petrolün varilinin yüzde 10, West Texas Intermediate petrolünün yüzde 9’dan fazla düştüğünü hatırlatan Yergin, FED’in ekonomiyi resesyona sokma pahasına enflasyonu düşürmeye odaklandığını, bunun da petrol fiyatlarını etkilediğini söyledi.

FED Başkanı Powell’ın Çarşamba günü Senato’da yaptığı konuşmada ekonomide bir durgunluk olabileceği uyarısına rağmen enflasyonu düşürmeye kararlı olduğu yönündeki sözlerini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan Çin’e yönelik talep görünümünün belirsizliğine de dikkat çeken uzman, yeniden artışa geçen Covid-19 vakalarının karantina kısıtlamalarına yol açtığına, bunun da petrol talebini düşürdüğünü söyledi.

Kısıtlamaların gevşetilmesi ve ekonomilerin toparlanmasının etkisiyle petrol fiyatlarının olumlu etkilendiğini ancak söz konusu belirsizliğin tam anlamıyla yükselmesine izin vermediğini belirtti.

Brent Petrolde 100 Dolar Beklentisi

Brent Petrolde 100 Dolar Beklentisi
Kaynak: Paratic Piyasalar

Capital Economics emtia ekonomisti Edward Gardner ise Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nden (OPEC) daha fazla üretim beklediğini, piyasaların arzın uygulanan politikalar doğrultusunda toparlanacağını düşündüğünü söyledi.

Gardner, Brent petrolün yıl sonuna kadar 100 dolara düşeceğini öngörüyor. Bazı üyelerin kısa sürede üretim kapasitesini artırma gücünde olmadığını hatta Angola ve Nijerya’daki yetersiz yatırımın yıllarca üretimi etkileyeceğini söyledi.

Fiyatlardaki son duruma bakıldığında TSİ 15.16 itibarıyla Brent petrol yüzde 1,64 artışla 111,69 dolardan, ABD türü ham petrol yüzde 1,77 artışla 106,15 dolardan işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.