Yatırım yapmaya başla!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Türkiye’yi Yerli Kömür Üretimi Konusunda Uyarıyor!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı, Türkiye'nin yerli kömür üretimine ciddi anlamda ağırlık vermesi gerektiği konusunda uyardı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Türkiye’yi Yerli Kömür Üretimi Konusunda Uyarıyor!

“Kamu-Özel İş Birliği ile Yerli Kömür Üretiminin Artırılması Çalıştayı” Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü’nde düzenlendi. Organizasyona katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı, geçmişten günümüze kadar en kıymetli madenlerden biri olan kömüre ilişkin bazı açıklamalar yaptı.

Burada Türkiye’nin madencilik sektörü konusunda oldukça negatif algılara sahip olan bir ülke olduğunu dile getiren Kalaycı, maden sivil toplum kuruluşlarını (STK) bir araya gelerek toplumu bilinçlendirmeye davet etti.

Türkiye Madencilik için Negatif Algılara SahipKömürün özellikle yerli kaynak aracılığıyla gerçekleştirilen elektrik üretimi açısından büyük önem taşıdığını söyleyen Kalaycı, kömürün elektrik üretiminde %15’lik bir payı bulunduğuna işaret etti. 2018 yılında Türkiye’nin kömür ithal etmek için yaklaşık 4-4,5 milyar dolarlık harcama yaptığını anımsattı. Bu noktada yerli kömür üretimine ciddi anlamda ağırlık vermek gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’de madencilik sektörünün lobi faaliyetleri bakımından incelendiğinde enerji ve doğal gaz gibi sektörlere göre daha az gelişmiş olduğunu söyleyen Kalaycı, Türk toplumunun madencilik sektörüne sıcak bakmadığını yineledi.

Türklerin petrol ya da doğal gaz kaynağı bulduklarında oldukça sevindiklerini dile getiren Kalaycı, buna karşın kömür ya da altın rezervi bulunduğunda aynı sevinci göstermedikleri konusunda eleştirdi. Bu konuda var olan negatif algının altını çizdi.

TKİ Genel Müdürü Ömer Bayrak, özel ve kamu arasında yapılan iş birliğinin madencilik sektörü açısından son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Yapılan İş Birliği Madencilik Sektörü için ÖnemliKonuyla ilgili görüş bildiren Bayrak, Türkiye’de enerji talebinin her geçen gün artmakta olduğunu anımsattı. Bu durumun da madencilik sektörünü yakından etkilediğini belirtti. Enerji üretiminde yenilenebilir ve nükleer gibi seçeneklerin bulunduğunu belirten Bayrak, Türkiye’nin sahip olduğu zengin linyit kaynaklarının değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı. Bunun enerji üretiminde dışa bağımlılığı azaltacağını savundu.

Türkiye’nin 2018 yılında 101,5 milyon ton kömür üretimine imza attığını ve bunun Cumhuriyet tarihinde bir rekora işaret ettiğini hatırlattı. Bayrak, TKİ olarak geçen yıl 30 milyon ton kömür ürettiklerini belirtirken, kurum olarak kömürün temiz bir şekilde üretiminin yapılmasına titizlikle yaklaştıklarını ve bunun için gelişen teknolojiden faydalandıklarını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum