Yatırım yapmaya başla!

Enerji Hisselerinde Doğal Gaz Müjdesinin Etkisi Kısa Sürdü

Cuma günü açıklanan doğal gaz haberinin ardından yükselen enerji şirket hisseleri kapanışta kazancını verdi. Hafta başında da düşüş eğilimi devam etti.
Enerji Hisselerinde Doğal Gaz Müjdesinin Etkisi Kısa Sürdü

Geçen hafta Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü ülke için yeni bir dönem açacak müjdeli bir haber vereceğini söyledi. Yabancı kaynaklar, Türkiye’nin Karadeniz’de bir enerji kaynağı bulduğunu yazdı.

Bu söylentiler enerji şirketlerinin borsadaki hisselerinin yükselmesini sağladı. Fakat resmi açıklama Cuma günü yapılmasına rağmen hisse senetleri yön değiştirdi.

Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi bulunduğu açıklamasının ardından kazancının bir kısmını veren enerji şirketlerinin hisse senetleri, bugünkü işlemlerde düşüşe geçmiş durumda.

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TUPRS) hisseleri şu sıralar artıda seyretse de, geçen haftaki kazancını vermiş durumda.
TUPRS Hisse Performansı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Tüpraş hisse fiyatı Çarşamba günü, Erdoğan’ın vereceği müjdeli haberin enerjiyle alakalı bir gelişme olduğu söylentisiyle 79 liradan 85 üstüne çıktı. Cuma günü Karadeniz’de gaz bulunduğu haberiyle 94 liraya yükselen şirket hisseleri kapanışta düşüşe geçerek 82,9’a geriledi.

Yeni haftaya sınırlı düzeyde yükselişle başladıktan sonra 83,05 – 86,2 lira arasında hareket etti. Saat 14:30’da ise %3,14 artıda 85,50’den işlem görüyor.

Petkim Petrokimya Holding A.Ş. (PETKM) hissesi şu sıralar %1,43 ekside hareket ediyor.
Petkim Hisse Performansı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Yıllık bazda %24,7 pozitifi gösteren Petkim hissesi, Cuma günü 4,92’ye yükseldikten sonra öğleden sonraki işlemlerde 4,19’a kadar geriledi. Kapanışı gün içi en düşük seviyeden yaptıktan sonra, yeni haftaya 4,12’den başladı. Gün içi hareket aralığı ise 4,09 – 4,22 oldu.

Enerjisa Enerji A.Ş. (ENJSA) hisselerinde de benzer bir performans izlendi.
Enerjisa Hisse Performansı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Doğal gaz haberinin etkisi kısa süren enerji şirketlerinin hemen hepsi, Pazartesi günü borsada kötü bir tablo çizdi. Enerjisa hisseleri de Cuma günü 8,71’e çıktıktan sonra 8,40 seviyesine indi. kapanışı 8,48’den yapan şirket hissesi aynı seviyeden açıldı. Haberimizi hazırladığımız şu dakikalarda ise %1,18 ekside 8,38’den işlem görüyor.

Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (ZOREN) hisse fiyatının gün içi hareket aralığı 8,41 – 8,54 oldu.
Zorlu Enerji Hisse Performansı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Zorlu Enerji’nin borsada işlem gören hisse başı fiyatı geçen haftayı 2,62’den tamamladı. Pazartesi gününe 2,57’den start verdikten sonra 2,52 – 2,70 arasında hareket etti. Şu dakikalarda da %1,15 ekside 2,59’dan işlem görüyor. Fiyatlar yıllık bazda %125 artıda seyrederken, en yüksek 3,13, en düşük 0,90’ı kaydetti.

Ayen Enerji A.Ş. (AYEN), gün içinde en fazla değer kaybeden enerji şirketlerinden oldu.
Ayen Enerji Zorlu Hisse Performansı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Şu sıralar %3,20 değer kaybıyla 5,45’ten işlem gören Ayen Enerji hisse senedi 5,27 liradan açıldı. Gün içinde ise 5,27 – 5,74 arasında hareket etti. Böylelikle gün içi kaybı %4’e yaklaşmış oldu.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, Karadeniz’de bulunan doğal gaz hakkında ilk kez konuştu.

Fatih Birol Doğal Gaz YorumuBu gelişmenin Türkiye’nin enerji sektörü ve ekonomisi için çok önemli olduğunu söyleyen Birol, yapılması gereken yatırım miktarından ve ekonomik değerinden bahsetti. Türkiye’nin keşfinin dünya genelinde son dönemde yapılan keşifler arasında en önemlilerinden biri olduğunu söyledi.

Söz konusu gelişme sayesinde enerjide dışa bağımlılığın azalacağını belirten Birol, dolayısıyla tüketici fiyatlarını da olumlu etkileyeceğini dile getirdi. 2023’te üretime geçme planını iddialı bulan Birol, yine de benzer sahaların 2-3 yılda bittiği gerçeğine dikkat çekerek imkansız olmadığını dile getirdi.

Bu keşfin tüm enerji sorunumuzu çözmeyeceğini fakat cari açığı azaltacağının altını çizdi. Dünyada bu işi yapan şirketlerle işbirliği yapılabileceği gibi gazı kendi başımıza da çıkarabileceğimizi sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum