Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerji Şirketi Yüzde 275 Artan Net Kârla Tavan Yaptı

Borsa İstanbul'da üçüncü çeyrek enerji şirketlerinin olurken, Alfa Solar bilanço ve yeni şirket haberleriyle bugüne tavandan başlangıç yaptı. İşte detaylar;
Enerji Şirketi Yüzde 275 Artan Net Kârla Tavan Yaptı
HABER GİRİŞ

Enerji şirketlerinin borsadaki performansı göz doldururken, yeni halka arz olan enerji şirketleri de tavan serileriyle yatırımcıların yüzünü güldürdü. Dün akşam 3Ç23 bilançosunu açıklayan Alfa Solar güçlü bir tablo çizmeyi başardı. Bilanço sonrasında yeni şirket kurulumu hakkında da bir açıklamada bulundu.

Alfa Solar yılın ilk 9 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre net kârını yüzde 278 yükselterek 274 milyon liradan 1 milyar liraya ulaştırdı. Çeyreklik bazdaki net kârı ise 2022’de 135 milyon lirayken, 2023 üçüncü çeyreğinde 506 milyon lira oldu. Yıllık bazda net kârı yüzde 274,7 artarken, ikinci çeyreğe göre yüzde 76,9 artış gösterdi.

Şirket bilançonun ardından bir başka açıklama daha yaparak yeni şirket kuracağını bildirdi. Romanya’da Alfa Solara Romania S.R.L. isimli şirket kurulacağını, tüm tescil işlemlerinin tamalandığını ve sermaye taahhüdünün 4,5 milyon ley olduğunu belirtti.

Tüm bu gelişmeler sonucunda ALFAS kodlu hisseler bugünkü işlemlere tavandan başlangıç yaptı.
ALFAS Hisse Fiyatı - 09.11.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler dünkü işlemleri 124,5 liradan tamamladıktan sonra bugüne 136,9 liradan başlangıç gerçekleştirdi. Açılışla birlikte devre kesen hiseler, daha sonra 130,5 liraya gevşedi. TSİ 10:20 sularında ise yüzde 6,18 yükselişle 132,2 lirada seyretmeye başladı.

Hisseler 7,95 liradan 16 Kasım 2022’de borsada işlem görmeye başladı. 1 ay sonra 43 lirayı aşan hisseler, Mayıs ayına kada genel trendi takip ederek 30 – 40 lira aralığında gezdi. Ardından dik bir yükselişle işlem görerek 4 Eylül 2023 tarihinde 170 liraya yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Yaklaşık 1 yıldır borsada işlem gören hisseler, yatırımcısını mutlu ederken, son dönemde borsadaki düşüş eğilimiyle kayıplarını artırdı. Geçen haftaya göre yüzde 13,14 oranında kazanç gösteren hisseler, geçen aya göre yüzde 4,67 oranında kayba işaret ediyor.

Bilanço sonrasında değerlendirmede bulunan İntegral Yatırım, “Şirket’in 3Ç23 finansallarını olumlu karşıladık. Bunun en önemli nedeni güçlü büyüme gösteren hasılat, yatırım faaliyetlerinden elde edilen KKM geliri net karı desteklemesi ile birlikte başarılı operasyon yönetimini Alfa Solar özelinde önemli buluyoruz. Alfa Solar’ın kapasite artışını, depo, GES kurulumu ve yatırımlarını değerli bulmakla birlikte Şirket’in güneş enerjisi sektörünün Romanya’da gelişimi dikkate alınarak burada bir GES yatırımı yapılmasına karar verilmesini ve Şirket’in ilk projelerini 2024 2. çeyrek içerisinde devreye almayı planlamasını ilerleyen süreçte Şirket’in finansallarına katalizör bir etki yaratmasını bekleriz,” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.