Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerji Şirketi Yurt Dışındaki Yatırımını Büyütüyor

Enerji sektörünün lider şirketlerinden biri olan Aksa Enerji, Özbekistan'daki santralin kurulu gücünü artıracak dikkat çeken bir adım attı. Detaylar haberde...
Enerji Şirketi Yurt Dışındaki Yatırımını Büyütüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Aksa Enerji Üretim A.Ş (AKSEN) Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden ‘Özbekistan 430 MW Talimercan Doğal Gaz Kombine Çevrim Santral’ yatırımı hakkında açıklamada bulundu.

Şirket, açıklamasında sürdürülebilir yüksek büyüme stratejisi doğrultusunda, hedefler kapsamında mevcut ve yeni coğrafi bölgelerdeki enerji projelerin yakından takip edildiğini belirtti.

Bu kapsamda, Özbekistan’da toplam 3 santral ve 740 MW kurulu güçle 2022 yılının ilk çeyreğinden bu yana ticari üretim gerçekleştirilen kurulu gücün seviyesi artırılacak.  Buna göre gücün 1,170 MW seviyesine taşıyacak dikkat çeken bir adım atıldı.

Şirket, Özbekistan Enerji Bakanlığı’na bağlı NEGU (“National Electric Grid of Uzbekistan) ile Talimercan şehrinde 430 MW kurulu güçte bir doğal gaz kombine çevrim santrali kurulması aynı zamanda işletilmesini içeren bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Söz konusu santralin Özbekistan’ın kaynak tasarrufu stratejisi açısından büyük önem arz ettiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Santralin elektrik üretimi için ihtiyaç duyulan doğal gazın, Özbekistan hükümeti tarafından bedelsiz temin edileceği aktarıldı.

Üretilecek elektrik satış fiyatının 25 yıllık dolar bazlı garantili kapasite bedeli kapsamında belirlendiği ifade edildi.

Hedefin, söz konusu santralin inşaatının 12 ay içinde tamamlanarak devreye alınması olduğu kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın