Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerji Şirketi Yeni Yatırımının Son Gelişmelerini Paylaştı

Enerji şirketi Özbekistan'daki doğal gaz kombine çevrim santralindeki son gelişmelere yönelik bilgi verdi. Detaylar haberde...
Enerji Şirketi Yeni Yatırımının Son Gelişmelerini Paylaştı
HABER GİRİŞ

Aksa Enerji Üretim A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden Özbekistan-Talimercan şehrindeki yatırım hakkında açıklamada bulundu.

Şirket, 10 Kasım 2023’te Özbekistan’ın Talimercan şehrinde 430 MW kurulu güçte bir doğal gaz kombine çevrim santrali kurulması ve işletilmesini içeren anlaşmanın imzalandığını hatırlattı.

Anlaşma kapsamında elektrik üretimi için ihtiyaç duyulan doğalgazın, Özbekistan hükümeti tarafından bedelsiz temin edileceği hatırlatıldı.

Üretilecek elektriğin satış fiyatının 25 yıllık dolar bazlı garantili kapasite bedeli çerçevesinde belirlendiği kaydedildi.

Yapılan açıklamada Talimercan Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nin proje finansmanının tamamlanmış olduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Santral kurulumu için gerekli ekipman tedariğinin sağlanması kapsamında şirketin yüzde 100 bağlı ortaklığı konumunda olan Aksa Enerji Talimarjan FE LLC ile Yeşilyurt Enerji Elektrik Üretim A.Ş. arasında sözleşme imzalandığı bildirildi.

Ocak 2024’de santral inşaatının başlanması planlanıyor.

Söz konusu açıklamanın sonunda şu ifadeler kullanıldı:

“Aksa Enerji tarafından kurulacak santral, Özbekistan hükümetinin dağıtık enerji üretimi ve verimlilik odaklı kaynak tasarrufu stratejisi açısından büyük önem arz etmektedir. Konuyla ilgili gelişmeler oldukça kamuoyuna gerekli açıklamalar yapılacaktır.”

Şirketin borsada işlem gören hisseleri (AKSEN) yatırımcıya aylık bazda yüzde 16,42, yıllık bazda yüzde 37,43 değer kaybettirdi. Haftalık bazda yüzde 0,27 değer kazanan hisseler yazım sırasında 29,5 TL’den işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.