Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerji Şirketi Takibe Girdi! Yüzde 115 Yükseliş Bekleniyor

Tera Yatırım, Akfen Yenilenebilir Enerji’yi, sektörde oluşturduğu başarı ve beklentilerle takip listesine alırken, endeks üstü getiri bekleniyor.
Enerji Şirketi Takibe Girdi! Yüzde 115 Yükseliş Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Tera Yatırım Akfen Yenilenebilir Enerji’yi (AKFYE) takip ettiği şirketler listesine aldı. “Endeks üstü getiri” önerisi ve yüzde 115 artış potansiyeli görülen şirket hissesi için 12 aylık hedef fiyat 59,04 TL olarak belirlendi. Cazip değerleme, yüksek marjlı döviz kazançlı portföy, gelecek vaat eden şebeke ölçekli batarya yatırımı ve 2024 yılında operasyonel performansta beklenen toparlanma nedeniyle endeksin üzerinde getiri sağlayacağı önerisi yapıldı.

Şirketin, 699 MW kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük ve genç yenilenebilir enerji üretim şirketlerinden biri olduğu, 6 rüzgâr, 12 hidroelektrik ve 35 güneş enerjisi üretim tesisi barındırdığı belirtildi.

Tera Yatırım Akfen Yenilenebilir Enerji Değerlendirmesi
Kaynak: Tera Yatırım

Kurulu güç içerisinde yüzde 50 ile en büyük payı rüzgarın oluşturduğu, bunu hidroelektrik ve güneş enerjisinin izlediği açıklandı. Şirketin, enerji alanında önemli açılımlara ve yatırımlara imza attığı, 19 türbinde kapasiteyi 92 MW artırmak için başvuruda bulunarak ve lisans alarak rüzgâr enerjisi kapasitesini artırdığı söylendi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının payının her geçen gün arttığı bir ortamda, enerji arzında istikrarı sağlamak için şebeke ölçeğinde depolamanın vazgeçilmez hale geldiği, Akfen Yenilenebilir Enerji’nin de bu trendden faydalanabileceği belirtildi.

AKFYE hisseleri, son kapanışını 27,42 liradan yaptı. Tera Yatırım analizinde, hisse başına 12 aylık hedef fiyat 59,04 lira olarak belirlendi. Son bir aylık dönemde TL bazında nominal getirisi yüzde 15, BIST 100 endeksine göre rölatif getirisi yüzde 14 oldu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.