Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerji Şirketi Karbon Kredisi Satışı Yapıldığını Açıkladı

Enerji şirketi karbon kredisi satışı yaptığın açıklayarak, buradan elde edilen gelirin yenilenebilir enerji alanında kullanılacağını açıkladı. Detaylar haberde...
Enerji Şirketi Karbon Kredisi Satışı Yapıldığını Açıkladı
HABER GİRİŞ

Enerji şirketi Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden karbon kredisi satışı hakkında açıklamada bulundu.

Şirket, rüzgar santrallerinden Hasanoba RES, Kocalar RES, Üçpınar RES ve Denizli RES’in 2021-2026 yıllarına ait karbon emisyon azaltım kredilerinin İngiltere merkezli EOS Climate&Energy şirketine satışının gerçekleştiğini duyurdu.

Sözleşme kapsamında şirketin yenilenebilir kaynaklarından elektrik üretimi yapmak suretiyle elde ettiği ana gelir kaynağına ek olarak, toplamda yaklaşık 8,6 milyon dolar ek gelir sağlanmış olacağı bildirildi.

Hem satışa hazır (spot) hem de satışa hazır hale gelecek (2027 yılına kadar vadeli forward) kredilerden satışın yapıldığını bildirdi.

İmzalanan sözleşme kapsamında şirketin şu ana kadar toplam 3,2 milyon dolar olan karbon kredisi satış gelirinin, spot satışlarının tamamlanması ile birlikte 4,5 milyon dolar seviyelerine ulaşacağı bilgisi verildi. Tüm forward satışların tamamlanması sonrasında ise 11,8 milyon dolar seviyelerine ulaşmış olacağı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu karbon kredisi satışı ile şirketin çevresel, sürdürülebilirlik ve ekonomiye katkı sağlama hedefleri doğrultusunda önemli bir işleme imza attığı bilgisi verildi.

Satış işlemlerinden elde edilecek gelirin yenilenebilir enerji alanındaki faaliyetlerde kullanılacağı aktarıldı.

Şirketin borsada işlem gören hisselerine göz attığımızda (AKFYE) haftalık bazda yüzde 12,1, aylık bazda ise yüzde 32’den fazla değer kaybettiği saptandı. Hisseler kapanışı 13,29 TL’den yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.