Yatırım yapmaya başla!

Enerji Sektörüne Yapılan Yatırım Küresel Ölçekte Düşüş Gösterdi

Nükleer, doğal gaz ve petrol gibi alanları kapsayan enerji sektörüne yapılan yatırım geçen yıl, bir önceki yıla kıyasla %2 azaldı. IEA raporundan derlediğimiz bilgiler şöyle...
Enerji Sektörüne Yapılan Yatırım Küresel Ölçekte Düşüş Gösterdi

International Energy Agency (IEA) Sürdürürebilir Kalkınma Senaryosu raporuna göre; enerji sektörüne 2017 yılında yapılan yatırım bir önceki yıla kıyasla düşüş gösterdi. Petrol ve doğal gaza 2016 yılında 649 milyar dolar, enerji verimliliği alanına 231 milyar dolar ve nükleer enerjiye 26 milyar dolar yatırım yapıldı. Küresel enerji sektörüne yapılan yatırım tutarı 2017 yılında bir önceki yıla göre %2 azalarak, 1 trilyon 801 milyar dolara indi.

2017 yılında dünya genelinde en fazla yatırım yapılan alan, 716 milyar dolar ile petrol ve doğal gaz oldu.

Bu iki alanı 447 milyar dolar ile elektrik üretimi izlerken, elektrik iletim ve dağıtım alanına 303 milyar dolar harcadığı belirtildi. Aynı dönemde enerji verimliliğine 236 milyar dolar, kömür madenciliği ve altyapı çalışmalarına 79 milyar dolar, ulaştırma ve ısınma sektöründeki yenilenebilir enerji yatırımlarına 20 milyar dolar harcandı.

Söz konusu düşüşte en büyük payı, nükleer enerji sektörüne yapılan yatırımlardaki gerilemenin aldığı bildirildi.

Sürdürülebilir Kalkınma Senaryosu‘na göre; 2030 yılına kadar fosil kaynaklara yapılacak olan yatırımlar %40 düşüş gösterecek. Enerji yatırımları içinde elektriğin payının önümüzdeki dönemlerde artmaya devam edeceği belirtilirken, elektrikli araç sektörünün de büyüme sağlayacağı öngörülüyor.

Elektrikli araç satışının 2030 yılına kadar %33 artması bekleniyor.

2017 yılında dünya genelinde yaklaşık olarak 1,1 milyon elektrikli araba satıldığı belirtilirken, bu sayının giderek artması tahmin ediliyor. Raporda yer alan bir diğer bilgi ise geçen yıl enerji sektöründe Ar-Ge yatırımlarının, bir önceki yıla kıyasla %8 artarak 27 milyar dolara ulaştığı. Bu artışın ise düşük karbon teknolojilerine yapılan yatırımlardan kaynaklandığı belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum