Yatırım yapmaya başla!

Enerji Sektöründe 4 Dev Yatırım İptal Edildi!

Geçtiğimiz yıl yatırım kararı alan dört büyük şirket, doğalgaz fiyatlarının aşırı şekilde artması ve verilen gazın düşürülmesi sebebiyle yatırımlarını iptal ettiğini duyurdu!
Enerji Sektöründe 4 Dev Yatırım İptal Edildi!

Doğalgazla elektrik üreten santrallerde gaz kısıntıları ve fiyatların aşırı yükselmesi sonucu, toplam proje değeri 5,8 milyar lira olan dört büyük termik santral yatırımı iptal edildi.

Sarp Elektrik, Kanyon, Atakaş ve Marde Elektrik 2017 yılının son aylarında aldıkları yatırım kararlarından vazgeçti.

Söz konusu şirketler geçtiğimiz yılın son aylarında yatırım yapacaklarını duyurmuştu. Ancak gaz kısıntıları ve dövizle ithal edildiği için kurun etkisiyle fiyatların yükselmesi yatırımcıların bu kararından dönmesine neden oldu. Sarp Elektrik 1.6 milyar lira, Kanyon 1.2 milyar lira, Atakaş 1.8 milyar lira ve Marde Elektrik 1.2 milyar lira değerindeki yatırımlarını iptal ettiklerini duyurdu.

Geçtiğimiz ay söz konusu şirketlerin yöneticileri, gaz kısıntısı ve yüksek fiyatlardan dolayı üretim durdurma noktasına gelmişlerdi.

Yaşadıkları zorlukları “sıkıntımız büyük, bakanlık el atsın” sözleriyle ifade eden enerji sektörünün devleri, özellikle peş peşe gelen zamlardan yakınmıştı. Düşük kapasitede çalışan, orta ölçekli yerlerin kapanma noktasına geldiği, büyük santrallerin bile ciddi anlamda zarara uğradığı bildirilmişti.

1 Aralık 2017 ve 1 Ocak 2018 tarihlerinde gelen zamlarla birlikte, 1000 metreküp doğalgazın fiyatı 763 liradan 800 liraya çıktı.

Santrallerin kullandığı gaz fiyatları bu denli yükselmesinin yanında, bir de verilen gaz yarı yarıya düşürülünce sıkıntı çok daha büyük bir hal aldı. Üretilen her 100 liralık enerjinin 80 lirası yakıt maliyetine gidiyor. Buna ek olarak eğer bir santral BOTAŞ‘ın temin ettiği kapasiteyi aşarsa da %25 zamma maruz kalıyor.

Doğal Gaz Fiyatları ve Canlı Grafikler için Tıklayın!

İMC Elektrik Enerji Genel Müdürü İbrahim Öztürk, doğalgaz maliyetinden dolayı üretimin durması halinde, asıl sıkıntıyı halkın çekeceğini söyledi.

Öztürk, daha önce yaptığı açıklamada aslında durumun vehameti hakkında bir bilgi vermişti. 2017’nin ilk aylarında enerji sektörü için milyarlarca liralık teşvik belgesi alan yatırımcılar, bir bir yatırımlarını iptal ediyorlar. Bu arada Cengiz – Kolin – Kalyon (CKK) konsorsiyumu, %49 hissesini devralmayı planladığı Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) ortaklığından çekilme kararı aldığını duyurdu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum