Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Enerji İthalatında “Dolar Yerine Euro Kullanılsın” Yorumu Geldi

Doların hakimiyetini azaltmak için dünyanın farklı yerlerinden yorumlar geliyor. Şimdi ise enerji ithalatında "dolar bırakılsın" dendi. İşte detaylar;

Doların küresel alandaki gücünün azaltılması için tüm dünya elbirliğiyle çalışmaya başladı diyebiliriz. Para birimi dolar olmayan ülkelerin kendi aralarında yapacakları ticarette milli para birimini kullanmak için adımlar atmaya başladılar. Rusya ve Çin’in ikili ticarette ulusal para birimini desteklediğini Putin açıklamıştı. İran ve Irak ise kendi arasındaki ticarette dolar kullanmayı bırakmıştı.

Şimdi de Avrupa Birliği’nin enerji ithalatında dolar kullanması eleştirildi ve bunun yerine Euro kullanılsın dendi.

AB Euro Kullansın

Bu eleştiri, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean – Claude Juncker’dan gelirken, AB üyelerinin tüm ihracat ve ithalatını Euro ile yapması çağrısında bulunda. Avrupa Birliği’nin yılda 300 milyar Euro’yu bulan enerji ithalatında Amerikan doları kullandığına dikkat çeken Juncker, enerji ithalatının yalnızca yüzde 2’sinin ABD’den yapıldığını da hatırlattı.

Durumun kabul edilemez olduğunu belirten Juncker, Avrupa egemenliği için Euro vurgusu yaptı.

Jean – Claude Juncker Dolar İsyanı

Juncker, “Euro, Avrupa egemenliğinin bir aracı olmalıdır,” dedi. Aynı zamanda AB Komisyonu’nun bu yılın sonuna kadar Euro’nun uluslararası rolünü güçlendirmek için öneriler getireceğini kaydetti. Ülkemizde doların TL yerine kullanılması konusunda da birçok adım atılıyor. Son adım ise menkul ve gayrimenkulde döviz kullanımına yönelik oldu.

Ünlü hedge fonu yöneticisi olan Ray Dalio ise doların iki yıl içinde yüzde 30 değer kaybedeceğini tahmin ediyor.

Ray Dalio Dolar Yüzde 30 Düşecek Dedi

Uluslararası ticarette doların kullanımını azaltma çabaları devam ederken, ünlü uzmanlardan gelen yorumlar ise doları zorlu bir sürecin beklediğine işaret ediyor. Finans dünyasının iki dev ismi, Amerikan dolarının son dönemde kaydettiği yükselişler sonrasında bazı önemli engellerle karşı karşıya kalabileceğini öngörüyor.

Dünyanın en büyük hedge fonunu kuran Ray Dalio, doların 2 yıl içinde bir kriz ile karşılaşacağını ve buna bağlı olarak yüzde 30 değer kaybedeceğini düşünüyor. DoubleLine Capital CIO’su Jeffrey Gundlach ise kısa vadede dolarda yıl sonuna kadar düşüş olmasını bekliyor.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Dolar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle