Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Enerji Emtiaları Arasında En Çok Ham Petrol Yükseldi

Emtialar risklerle yükselişe geçerken ham petrolde görülen yukarı yönlü hareketler yatırımcısını sevindirdi. İşte enerji emtialarındaki son durum:
Enerji Emtiaları Arasında En Çok Ham Petrol Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Döviz piyasasında Türk lirasının büyük değer kayıpları en önemli gündem konusuyken, emtia piyasasında ham petrolün yükselişi konuşulmaya başlandı. Emtialar arasında altın ve petrolün yeni yüksek seviyeleri, yatırımcıların riskten uzaklaştıklarını gösterirken, Suudi Arabistan’daki gerginliğin etkisiyle petrol 2 ayın zirvesini gördü. Ham petrole bağlı olarak diğer enerji emtialarında da yükseliş görüldü.

Ham petrol fiyatı yüzde 2,35 oranında yukarı yönlü seyrederek 65,81 dolara yükseldi.

Ham Petrol 65,81 Dolar Oldu

Gün içinde en yüksek 66,53 doları kaydeden ham petrol, en düşük 65,66 doları kaydetti. Haftanın ilk işlem gününde yukarı yönlü hareket etti ve 23 Mart tarihinde kaydettiği en yüksek seviyenin üzerini gördü. Yemen’den Suudi Arabistan’a atılan balistik füzelerin yarattığı jeopolitik riskler, yükselişin en önemli nedeni oldu.

Benzin de ham petrole bağlı olarak yükselişe geçti ve yüzde 1 civarında yukarı yönü hareket etti.

Benzin Yüzde 1 Yukarı Yönlü

2,0285 dolardan işlem gören benzin, Türkiye’de zam olarak fiyatlara yansıdı. 23 Mart tarihinde benzine 15 kuruş zam gelirken, bugün PÜİS’ten gelen duyuruya göre 12 kuruş zam daha geliyor. Böylece benzinin litre fiyatında 6 liranın üzeri görülmüş oldu.

Doğal gaz fiyatı ise dalgalı seyrini sürdürerek, ani iniş çıkışlar yaptı ve yüzde 1,26 oranında ekside seyretti.

Doğal Gaz Yüzde 1,26 Geriledi

Doğal gaz fiyatı 2,587 doları kaydederken güne 2,6190 dolardan başladı. Ardından 2,6250 dolara kadar yükseldi. En düşük fiyat ise 2,6160 dolar oldu.

Kalorifer yakıtı ise yüzde 1,41 oranında yukarı yönlü hareket etti ve 2,0175 dolardan işlem gördü.

Kalorifer Yakıtı Yüzde 1,41 Yükseldi

HOILUS kodu ile işlem gören CFD, en yüksek 2,0363 dolardan işlem gördü. Güne 2,0225 dolardan başladıktan sonra 2,0202 doları kaydetti. Enerji emtialarının nabzını tutan ham petrol, yükselerek diğerlerini de yukarı taşıdı.

Avrupa gösterge petrolü olan Brent ise 70 dolar sınırını açılışta geçti ve 70,27 dolardan işlem gördü. İlerleyen dakikalarda düşüşe geçerek, 69,59 centten alıcı buldu. Artan jeopolitik risklerle yükselen Batı Teksas tipi ham petrol ise son 2 ayın zirvesini kaydetti. Yükselişin bir diğer nedeni ise ABD’li petrol sahası şirketlerinden olan Baker Hughes’ın haftalık verileri oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar