Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Enerji Devi RWE Türkiye’den Çıkıyor mu?

Enerji Devi RWE Türkiye’den Çıkıyor mu?

Son günlerde kulislerde oldukça önemli bir bilgi kulaktan kulağa dolaşıyor. İddialara göre Almanya merkezli olan enerji devi şirket RWE Türkiye’deki faaliyetlerini satabilir. Bilindiği üzere Total ve OMC kısa bir süre önce Türkiye’den çıkış kararı almışlardı. Dünyanın önde gelen bu şirketlerinin Türkiye’den çıkış kararı almasının en önemli nedeni ise Türkiye’de uygulanan vergi düzeyi olarak belirtilmişti. Şimdi ise RWE’nin Türkiye’den çıkış yapması gündemde.

Gazporm ve Katarlı şirketlerle görüşülüyor…

Ortaya atılan iddialara göre RWE, Denizli’de bulunan 775 megavat kurulu gücündeki doğalgaz santralini satmak için Gazporm ve Katarlı bazı şirketlerle görüşüyor. Oldukça gizli yapılan bu toplantılarda fiyat üzerinde bazı pürüzler bulunmakta. İddialara göre, RWE istediği rakamlarda bir alıcı bulursa çoğunluk hissesini satabilir. Ayrıca RWE’nin yurt dışında iki şirkete ayrılarak, yenilebilir enerji ağırlıklı RWE Innogy diye yeni bir iştirak kurduğu ortaya atılan iddialardan biri. Bilindiği üzere RWE’nin Türkiye’de halihazırda iki şirketi bulunmakta. Bu şirketler ise Denizli doğalgaz santrali ve elektrik perakende işi. İddialara göre RWE, perakende işini öncelikli olarak durdurdu ve Denizli’deki santralin satışı için görüşmeler yapıyor. Ancak RWE bu görüşmelerde belirlediği rakamlara bir türlü ulaşamadığı için görüşmeleri sonlandıramıyor.

“Hiçbir varlığı elden çıkarmayı düşünmüyoruz!”

Ortaya atılan iddiaların giderek yaygınlaşmasının ardından RWE’nin Türkiye temsilcileri bir açıklamada bulundular. Temsilciler yaptıkları açıklamada, yatırımlarını uzun yıllar boyunca geliştirmek istediklerini söylediler. Açıklamaların devamında ise temsilciler, Türkiye’de bulunan hiçbir varlığı şu an elden çıkarmayı düşünmediklerini belirterek; uzun süreli işbirlikleri ve ortaklıklar için de arayışların devam ettiğini dile getirdiler. Ayrıca temsilciler RWE olarak Türkiye’de yeni fırsatları değerlendirdiklerini belirterek, özellikle yenilenebilir enerji alanındakileri sürekli takip ettiklerini vurguladılar.

Yatırımcılar için yatırım ortamının öngörülebilir ve güvenilir olması, mevzuat ve düzenlemelerin ise tarafsız ve sağlıklı olması gerektiğini belirten temsilciler; gaz ve elektrik piyasalarında özel sektör yatırımlarının adil, şeffaf, rekabetçi ve serbest piyasaların varlığına güvenilerek gerçekleştirildiğini söyledi. Açıklamalarının son bölümünde ise temsilciler, bu unsular doğrultusunda güvenin sarsılmaması gerektiğini ifade etti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum