Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerji Bakanı: Ukrayna, Avrupa’nın Enerji Merkezi Haline Geliyor

Ukrayna Enerji Bakanı German Galushchenko, yatırımlarla birlikte Ukrayna'nın Avrupa'nın enerji merkezi haline geleceğini söyledi. Detaylar haberde;
Enerji Bakanı: Ukrayna, Avrupa’nın Enerji Merkezi Haline Geliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna Enerji Bakanlığı Basın Ofisi, Bakan German Galushchenko’nun, 21-22 Haziran tarihlerinde Londra’da düzenlenen Ukrayna İyileştirme Konferansı’nda ülkenin geleceğine yönelik önemli bir sunum gerçekleştirdiğini bildirdi.

Açıklamada, ana hedefi Ukrayna’yı Avrupa enerji merkezine dönüştürmek olan 2050 yılına yönelik bir enerji stratejisi sunulduğu ifade edildi.

Ukrayna, Yaklaşık 400 Milyar Dolarlık Yatırımla Enerji Merkezi Olma Yolunda

Ukrayna basını, Galushchenko’dan alıntı yaparak, Ukrayna’da yeni enerji kapasiteleri oluşturmak için yatırım fırsatlarının 383 milyar doları bulduğunu bildirdi.

Galushchenko, yaptığı sunumda Ukrayna’nın bu dönemde rüzgar enerjisi kapasitesini 134 milyar dolar maliyetle 140 GW’a, güneş enerjisi kapasitesini 62 milyar dolar karşılığında 94 GW’a, enerji depolama kapasitesini 25 milyar dolar karşılığında 38 GW’a çıkarabileceğini belirtti.

Nükleer kapasiteyi 80 milyar dolar karşılığında 30 GW’a, hidroelektrik kapasitesini 4,5 milyar dolar karşılığında 9 GW ve belirtilmemiş bir maliyetle termal güç ve biyoenerji kapasitesi 18 GW’a çıkarabileceğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca, hidrojen teknolojilerini geliştirmek için 72 milyar dolar ve iletim sistemleri için 5 milyar dolar yatırım gerekeceğini ifade etti.

Galushchenko: Sadece Ukrayna için Değil

Bakan, konferansta yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği’nin (AB), Ukrayna’ya güvenebileceğini söylerken, “Avrupalı ortaklarımıza yeşil ve temiz elektrik, Avrupa’nın en büyük yer altı gaz depolama tesisleri, hidrojen üretimi potansiyeli, enerji ekipmanı üretimi sunmaya hazırız. Sadece Ukrayna’nın toparlanması için değil, Avrupa’nın genel enerji geçişi için” ifadelerini kullandı.

“Şu anda tüketimimiz 109 TWh. Kendi ihtiyaçlarımız için 133 TWh ve ihracat için 276 TWh daha ulaşabiliriz. Avrupa’da gerçek bir enerji merkezi olma stratejimiz bu” diyen isim, Ukraynalı yetkililerin yatırımcıları çekmek için enerji piyasası reformlarını ve serbestleşmeyi mümkün kılacak kararlar aldıklarını sözlerine ekledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Rostislav Shurma ise yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın ihracat potansiyelinin 35 milyon ton yeşil çelik, 3,5 milyon ton hidrojen, 2,5 milyon ton yeşil amonyak ve 10 milyar metreküp biyometan içerdiğini söyledi.

Shurma’dan Endüstriyel İhtiyaçlar için Düşük Maliyetli Elektrik Mesajı

Shurma, endüstri gelişmeye devam ettikçe elektrik talebinin önemli ölçüde artacağını belirtti.

Yenilenebilir enerjinin geliştirilmesini öngören farklı enerji kaynaklarının bir kombinasyonunun bu talebi karşılamaya yardımcı olabileceğini ve Ukrayna’nın, elektrik üretimine de yardımcı olabilecek atık geri dönüşümünde geniş bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti.

Shurma, yatırımcıları Ukrayna’da güneş panelleri, rüzgar türbinleri ve elektrik depolama sistemleri üretmeye yönelik projelere katılmaya davet ederek, Ukrayna’nın her şeyden önce endüstriyel ihtiyaçlar için düşük maliyetli elektrik sunabileceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın