Yatırım yapmaya başla!

Enerji Bakanı 2. Sondaj Gemisi için Tarihi Açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ikinci sondaj gemisinin bugün yola çıkacağını ve Ocak ayının sonuna doğru Akdeniz’de olmasını planladıklarını söyledi.
Enerji Bakanı 2. Sondaj Gemisi için Tarihi Açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ikinci sondaj gemisinin Aralık ayından itibaren çalışmalara başlayacağını bildirmişti. Doğal Gaz Cihazları Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin (DOSİDER) 25. kuruluş yıldönümü programında konuşan Dönmez, ikinci sondaj gemisinin bugün yola çıkacağını ve Ocak ayında Akdeniz’de olmasını beklediklerini söyledi.

Türkiye’de gaz piyasasının ayaklarının tam anlamıyla yere bastığını ve son 15 – 16 yıl içerisinde dağıtım sektörüne 24 milyar liradan fazla altyapı yatırımları yapıldığını belirten Dönmez, önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin 10 yılda %5-6 büyümesine rağmen, doğal gaz sektörünün bunun iki katı büyüme kaydettiğini bildirildi.

Bakan Fatih Dönmez, Türkiye’nin büyüyen ekonomisi, lojistik altyapısı, iyi gelişmiş insan gücü ve her sektörde büyüyen pazarıyla işlerini genişletmek ve dünyaya açılmak için yatırımcılara birçok fırsat sunduğunu anlattı.

Bölge coğrafyasının en istikrarlı, ekonomik olarak en güçlü, diplomatik olarak nüfus alanı en geniş ülke olduğumuzu ve böylesi bir dönemde yatırımcılar için güvenli bir liman olmaya devam edeceğini ekledi. 80 ile gaz ulaştırıldığını söyleyen Dönmez, bu sayede 15 milyon abonenin doğal gazla buluştuğunu ve şu anda ülke nüfusunun %62’sinin bu yakıtı kullandığını ifade etti.

DOSİDER’in iç tesisatta indirime giderek 3 milyon abonenin daha gaz kullanmasını sağlayabileceğini belirtti.

100 Günlük Eylem Programı kapsamında 42 ilçeye daha doğal gaz götürdüklerini söyleyen Dönmez, yıl sonu itibarıyla toplamda 500 ilçeye ulaşılmış olunacağını, söz konusu hizmetten tüm vatandaşların yararlanması amacıyla gece gündüz çalıştıklarını dile getirdi. 2017 yılında 250 milyon metreküplük gaz çekişi ile rekora imza atıldığını, artık arz güvenliğiyle ilgili bir sorunumuz kalmadığını belirten Dönmez, sisteme gaz arz kabiliyetinin şu ana 303 milyon metreküp olduğunu ifade etti.

Sınırlar ve kara sularında hidrokarbon rezervlerini ortaya çıkarmak için yoğun bir çaba harcandığını söyledi.

Türkiye’nin içinde olmadığı hiçbir projenin hayata geçemeyeceğini dile getiren Bakan Dönmez, şu anda Oruç Reis sismik arama gemisinin Karadeniz’de, Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin Akdeniz’de çalışmalarını sürdürdüğünü, Fatih sondaj gemisi ile derin denizlerde sondaja başlandığını, bugün yola çıkacak ikinci geminin ise Ocak ayında Akdeniz’de olmasını beklediklerini bildirdi.

Bu gemi ile Akdeniz ve Karadeniz’de sondaj işlemi gerçekleştirileceğini, çalışmalarını sabır, inanç ve azimle sürdürdüklerini, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı ve TürkAkım projeleriyle de Türkiye’nin Avrupa’nın arz güvenliğine katkı sağlayan kilit bir ülke konumuna geldiğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum