Yatırım yapmaya başla!

Enerji Bakanı’ndan Elektrik ve Doğal Gazda İndirimin Süreceği Müjdesi!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sektörün yakın tarih planlarından bahsettiği konuşmasında petrol ve döviz kurlarının 6 ay daha böyle devam etmesi halinde, elektrik ve doğal gazda indirimlerin süreceğini söyledi.
Enerji Bakanı’ndan Elektrik ve Doğal Gazda İndirimin Süreceği Müjdesi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada yılbaşından itibaren elektrik ve doğal gaz fiyatlarına %10’luk indirim uygulanacağını söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise söz konusu indirimin gelecek yılki döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki projeksiyonlara göre oluştuğunu belirterek, fiyatların 6 ay sonra da bu şekilde seyretmesi halinde, doğal gaz ve elektrikte indirimlerin devam edebileceğini söyledi.

Türkiye’de hane başı gaz tüketiminin ortalama bin metreküp olduğunu söyleyen Dönmez, doğal gaz fiyatlarının tespitinde petrole bağımlı bir formül uygulandığını belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son 6-9 aydaki petrol fiyatlarının ortalamasının formül içerisinde önemli bir ağırlığa sahip olduğunu, petroldeki artışın doğal gaz fiyatlarına 6-7 ayda, elektriğe ise ortalama bir ay sonra yansıdığını anlattı. Doğal gaz fiyatlarına gelen değişiminin elektrik santralleri üzerinden elektrik piyasasını domine ettiğini ve burada da bir aylık bir etkisi olduğunu söyledi.

Elektrik faturalarındaki dağıtım bedeli payının Türkiye’de Avrupa’dan daha düşük olduğunu söyleyen Dönmez, bizde ortalama %29 olan bu payın Avrupa’da %35 olduğunu dile getirdi. Vatandaşın faturadaki dağıtım giderini faturayı dağıtma ve sayacı okuma bedeli olarak gördüğünü fakat işin aslının öyle olmadığını sözlerine ekledi.

Bakan Dönmez 81 ilde, 474 ilçenin doğal gaza eriştiğini söyledi.

2000’li yıllarda sadece 6 ilde ve 51 ilçede doğal gaz olduğunu söyleyen Dönmez, şu anda 50 milyon kişinin gaza erişim sağladığını ifade etti. Henüz dönüşüm yapmamış ancak gaza erişim imkanı olan 60 milyon kişinin daha eklenmesiyle, nüfusun %70’inin doğal gaz kullanacağını belirtti.

DOĞAL GAZ FİYATLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Hedeflerinin 2023 yılında 600 ilçeye doğal gaz vermek olduğunu sözlerine ekledi. Akkuyu Nükleer Santrali konusuna da değinen Dönmez, Japonlar tarafından sunulan fizibilite çalışmalarının sürdüğünü ve daha sonra yol haritasının belirleneceğini söyledi. Trakya lokasyonu üzerinde çalışılan üçüncü santralde ise Çinliler ile müzakerelerin devam ettiğini dile getirdi.

Fatih gemisi çalışmalarında belirlenen 150 günlük çalışmanın, 60 gününün dolduğunu söyledi.

Bu ay başında ikinci sondaj gemisi için tarih açıklayan Bakan Dönmez, Şubat ayının ortası gibi Akdeniz’de olmasını planladıklarını, Fatih gemisi ile birlikte her ikisinin de hem Akdeniz hem de Karadeniz’de sondaj çalışmaları yapacağını anlattı. İngiltere’de 1970’de Kuzey Denizi’nde ilk petrolün 150. Kuruda bulunduğunu hatırlatan Dönmez, teknoloji gelişim gösterse de bu durum göz önünde bulundurularak kendilerinin de sabırla çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum